Hangi Alışveriş Şeklini Neden Tercih Ediyorum?

İnternetten alışveriş günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. İnternetten ve mağazadan alışveriş yapmanın  kendilerince artıları vardır. Bana kalırsa internetten alınabilecek bir de alınamayacak ürünler vardır. Örneğin bir kitabı internetten alabilirsiniz hem daha uyguna gelir ve genellikle bir problem çıkmaz. Fakat bir kıyafeti internet aracılığı ile almak biraz riskli bir durumdur. Ürününüz göründüğü gibi olmayabilir, beden sorunları  gibi durumlar ortaya çıkabilir. Güvenli ve arzu ettiğiniz gibi bir alışveriş için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Ayrıca internetten alışverişte ürünler genellikle daha makul fiyatlara bulunabilir.Bu bir avantajdır, fakat makul fiyatlar sizi yanıltmasın. İnternetten alışveriş yaparken dolandırıcı bir siteye denk gelme olasılığınız da vardır. İnternetten alışveriş kimi zaman güvenlidir fakat kimi zaman da güvenli olmayabilir. İnternet alışverişlerinde dolandırılmaktan endişelenip bu yöntem ile ürün satın almaktan çekinen birçok insan vardır. Alışveriş sitelerinden güvenli bir şekilde faydalanabilmek için siteyi iyi seçmeniz gerekir ve tam anlamına güvenmediğiniz siteye kişisel ve kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz.

Aradığınız ürünün ayağınıza gelmesi de kişiden kişiye değişmekle beraber büyük bir avantaj veya büyük bir dezavantaj olabilir. Evet, ürününüzün ayağınıza gelmesi büyük bir kolaylıktır ve zamandan kazançtır fakat aynı zamanda bu durum kolaya kaçmadır ve hareketsizliğe neden olabilir. 

Bir de şöyle bir durum vardır ki spariş edilen ürün gelmesi gereken süreden daha geç gelirse özellikle spariş eden kişi açısından bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin bir doğum günü hediyesini internetten aldığınızda eğekargonuz zamanında gelmezse hediyeyi zamanında verememeniz sizi zor durumda bırakabilir.

Aynı zamanda internette daha geniş ürün seçeneğinin bulunması da insanları internet alışverişine iten bir durumdur.

Mağazadan alışverişin bazı insanlarca tercih edilmeme sebeplerinden biri de genellikle fiyatının internete kıyasla daha fazla olmasıdır.

Bazı insanların mağazan alışverişi tercih etmeme sebeplerinden biri evlerinden kalkıp avmlere veya sokaklara gitmenin onlara zor gelmesidir.

Sonuç olarak ben kimi durumlarda internetten ve kimi durumlarda da mağazadan alışverişten faydalanırım. Ama ağırlıklı olarak internet alıverişini tercih ederim.

 

(Visited 137 times, 1 visits today)