Hangi Ödülü İstersin?

İnsanlar hep başarılı ve onları diğer insanlardan ayıracak özellikler ve diğer insanlardan üstün olmayı yada gözükmeyi ister. İnsanlar bu yüzden hayatta hem verimli yada verimsiz hem de başka insanlar tarafında ilgi görecek şeyler yaparlar. Bu çalışmaların çok verimli olup dünyada ilk yada çok yararlı bir buluşa verilen 2 çeşit ödül vardır. Biri Guinness Rekorları diyeri ise Noble
ödülleridir.

Herkesin fikri farklı olabilir ama bence Nobel daha büyük bir ödüldür. Çünkü Nobel dünyaya bir katkısı vardır. Guinness te is en uzun insan, en büyük çikolata gibi şeyler vardır. Bunların insanlara bir katkısı yok. Aslında insanların emek verip yaptığı ve en önemlisi yüzlerce belki binlerce saatlerini ayırdıkları rekorlar var aralarında. Saygı göstermek en mantıklısıdır. Fakat bir Nobel ödülü bir insanla Guinness rekorlu bir insanı aynı kefeye koymamalıyız. İnsanların rekor anlayışı değişip duruyor. Herkes saçma sapan kategorilere aday olmuş, kendilerini tatmin etmek için ya da eğlenmek için gereksiz etkinlikler üzerinde uğraşıp duruyorlar. Onlara göre dünyanın en büyük hamburgerini yapmak, en uzun tırnaklarına sahip olmak, su altında en uzun süre nefes almadan durabilmek, belirli bir sürede en fazla hamburgeri yemek ne kadar da anlamlı(!) İşin kötü tarafı, sadece burada ismini görebilmek için kendisini tehlikeye atan veya zaman kaybeden bu kişiler boş yere kendileriyle gurur duyuyor. Oysaki bu insanlar bu rekorları kırarak insanlık adına hiçbir kazanç sağlamıyor. Bence dünyanın en büyük posta pastasını yapmaya veya en hızlı hamburger yemeye başarı diyorsak diğer insanların haklarını yemiş oluruz. Fakat içerisinde çok zor yapılan ve neredeyse imkansız başarılarıda içermektedir. Buna örnek olarak Michael Phelps verilebilir. Bu yüzücü 2008 Pekin olimpiyatlarında toplam 8 tane altın madalya alarak bir imkansıza imza attı. Ayrıca kariyeri boyunca aldığı 28 olimpiyat madalyasının 23 tanesinin altın olması da bu yüzücünün başka birçok rekora imza attığını gösterir. Nobel ise bir çok katogoride bilim insanlarına ödül ve para yardımı yaparak onları bu gibi yararlı ve anlamlı çalışmalarına destek çıkmaktadır.

Kısacası iki Ödülde çok değerlidir fakat Guinness in her türlü şeye ödül vermesi yüzünden şahsen Nobel ödülünü tercih ederim ve aynı ortamda isem Guinness’te neredeyse kırılması imkansız(Michael Phelps) gibi bir sporcu gibi değilsem övünmemeyi tercih ederdim. Nobel’de ise ne yaparsak yapalım bilim adına dünyaya bir katkımız olduğundan dolayı övünmemek hata olurdu diye düşünüyorum.

(Visited 1 times, 1 visits today)