HANGİSİ DAHA BÜYÜK BİR BAŞARI

Her insan hayatı boyunca bir şeyler başarmak için yaşar. Ancak herkese göre başarının tanımı farklıdır. Birinin her zaman yaptığı ve başarı olarak görmediği bir şey , başka biri tarafından yapılması oldukça güç ve büyük bir başarı olarak değerlendirilebilir. Mesela bir basketbolcu için topu çemberden geçirmek çok kolay olsa da, başka birine bunu yapmak çok zor gelebilir. Tabi ki büyük başarılar ödülsüz kalmıyor. Mesela belirli konularda kırılan rekorlar Guinnes Rekorlar Kitabı’nda kendilerine yer buluyor. Bunun yanı sıra 1901 yılından beri, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacı ile verilen Nobel Ödülleri var. Peki size göre hangisi daha önemli? Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek mi yoksa bir Nobel Ödülü almak mı?

Ben, Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmenin herhangi bir dalda Nobel Ödülü almak kadar büyük bir başarı olmadığını düşünüyorum. Başarı kelimesi sözlükte “üstesinden gelinen, başarılan iş” ve “bir işte elde edilen iyi, güzel, yararlı sonuç” olarak geçer. Burada “yararlı sonuç” kısmına dikkat çekmek istiyorum. Evet, bir konuda ne kadar yetenekli olursanız olun, rekor kırmak o kadar kolay bir şey değil. Fakat kırılan çoğu rekorun kimseye bir faydası yok. Ama Nobel Ödülleri insanlığa hizmet etmek için yapılan çalışmalar karşılığında veriliyor. Mesela birkaç gün önce bir haber gördüm. 62 yaşındaki bir adam 8 saat 15 dakika 15 saniye plank pozisyonunda durarak Dünya plank rekorunu kırmış ve bu rekoru kırabilmek için hergün 7 saat çalışmış. Tabi ki kolay değil, elbette büyük bir başarı. Fakat bu bir Nobel Kimya Ödülü ile kıyaslanabilir mi? Örneğin, 2015’te Aziz Sancar’ın hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde aldığı Nobel Kimya Ödülü ile, 2017’de Avusturyalı bir adamın, bütün vücudu ateşe verilmiş şekilde yaklaşık 500 metre boyunca bir at vasıtasıyla en uzun mesafeye gidebilen tek kişi olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmesi aynı kefeye konulabilir mi? Tabi ki hayır.

Özetlemek gerekirse, Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren insanlar tabi ki bu rekorları kırmak için çok çalışmış olabilirler ve o alanlarda kırdıkları rekorlar ile Guinnes Rekorlar Kitabı’nda isimlerine yer bulmak belki de onlar için hayatlarının başarısı olabilir. Fakat bunun sadece onlara faydası var. Nobel Ödülleri verilen insanlar ise tarihe geçebilecek çalışmalar ile kimi zaman tüm dünyaya örnek olurken kimi zaman gelişimi ile çok daha büyük buluşlar ortaya çıkabilecek çalışmalar yapıyorlar. Bu yüzden ben Nobel Ödülü almanın kesinlikle Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmekten daha büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum.

(Visited 42 times, 1 visits today)