Hapishaneler

Bilindiği üzere ülkemizdeki cezaevlerinde artık yeteri kadar boş yer yok. Peki bunun için ne yapılmalı? Sorunu temelden halledebilmek için suç oranlarını düşürmek üzerine mi çalışma yapılmalı, yoksa daha fazla hapishane yapılıp açıkta kalan suçlular mı yerleştirilmeli?

2017 yılının eylül ayında çıkarılan bir haberde de bahsedildiği üzere hapishanelerde yer kalmaması üzerine 353 bin 749 kişi denetimli olmak kaydıyla serbest bırakıldı.* Bunun önüne geçilmesi için daha fazla hapishane inşa edilebilir. Bu ülkemizi maddi açıdan etkilediği gibi aynı zamanda o cezaevlerinin yapılacağı alanlar olarak ormanlık alanların seçilmesi sonucu doğayı da kötü etkileyecek. Zaten her geçen gün yeni alış veriş merkezleri yapmak için yüzlerce ağaç katledilirken yapılan binalar olarak buna bir de cezaevlerini eklemek birçok şeyi daha da kötü etkileyecek.

Yeni hapishaneler yapmak yerine sorunu kökünden bitirip, suç oranlarını, dolayısıyla da suçlu sayısını aza indirmek için bir şeyler yapmaya çalışmak bence daha mantıklı ve daha kesin sonuca varmamıza sebep olacaktır. Ancak diğer yandan da suç oranını azaltabilecek kadar ciddi herhangi bir yaptırım olduğunu düşünmüyorum. Yüksek miktarda verilen para cezalarını maddi durumu çok iyi olanlar rahatlıkla ödeyip dışarıda rahatça dolanmaya devam ediyorlar. Elbette suçun büyüklüğüne göre değişir ama yine de bir suç işlendiyse o suçun cezasını çekmeli. Maddi açıdan çok da rahat olmayan kişiler ise zaten ya durumu kabullenip hapishanede çıkacakları günü bekliyorlar ya da kaçmaya çalışmak gibi şeyler deneyip başarısız oluyorlar.

İnsanlığın zaafının para olduğu artık inkar edilemez bir gerçek. Bu sebepten de insanların suç işlemesinin önüne geçebilecek bir cezai yaptırım denildiğinde çoğu kişinin aklına yüksek miktarda para cezaları geliyor. Evet, bir şekilde o suçlu cezasını ödüyor ancak birilerine kasıtlı ve ölümcül zarar vermek, tecavüz gibi suçlardan yargılanan insanların para cezasıyla kurtulup, dışarıda rahatça dolaşmasının adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.  Bu yüzden suç oranlarının ve suçlu sayısının azalması için getirilebilecek bir kanun şu anlık yok gibi gözüküyor. Suç işlemeyi göze alan insanlar zaten bu cezaları da göz önünde bulundurduğu için onların gözünü korkutabilecek herhangi bir yaptırım sanırım yok.

Sonuç olarak her ne kadar sorunu temelden çözüp suç oranlarını düşürmek çok iyi bir sonuç olarak gözükse de bunu sağlayabilecek bir kanun henüz oluşacak gibi gözükmüyor. Suçluların sırf yer kalmadığı için rahatça dışarıda gezmesi de imkansız ve olmaması gereken bir şey olduğu için bence en mantıklısı yeni hapishaneler yapılması olacaktır.

Kaynakça:

http://t24.com.tr/haber/hapishanelerde-yer-kalmadi-353-bin-749-kisi-denetimli-serbest,433876

 

(Visited 127 times, 1 visits today)