Harry Potter Hakında Bilinmeyenler

Bu yazımda sizler için Harry Potter hakkında muhtemelen bilmediklerinizi derledim. Hadi başlayalım;

  1. Hagrid’ in bir patronusu yoktur;

Patronus büyüsü çok zor bir büyüdür ve her büyücü yapamaz, ve Hagrid patronus büyüsü yapabilecek kadar güçlü bir büyücü değil

 

 

 

 

 

 

 

  1. Hermione’ nin el çantası;


Hatırlarsanız 7. filmde Hermonie el çantasını saptanamaz genişletme büyüsü uygulamıştı.(Fantastik Canavarlar filminde Newt’ in bavuluna da bu büyü uygulanmış) Ama bu büyü Sihir Bakanlığı’na göre kesinlikle yasa dışı ama Hermione’ nin el çantası Voldemort’un yenilmesinde büyük rol oynadığı için ceza almamış.

 

  1. Harry Potter’ ın oğulları;

Harry’nin ilk oğlu James Sirius Poter Gryffindor’a seçildiğini zaten biliyorduk ama bu sene öğrendik ki  Harry’ nin diğer oğlu Albus Severus Potter bir Slytherin öğrencisi.

 

 

  1. Hogwarts’ ın ücreti;

Her ne kadar kitaba, baykuşa, asaya ve benzeri şeylere para harcansa da Hogwarts’da okumak tamamen ücretsiz.

 

 

  1. Dünya’nın her yerindeki büyücülük okulları;

Toplamda 11 tane büyücülük okulu var. Hogwarts’ ı zaten biliyoruz. Bir de 4. film olan Harry Potter ve Ateş Kadehi’ nden bildiğimiz 2 okul var. Bunlar Durmstrang ve Beauxbatons. Diğer 8 okul ise Brezilya’ da Castelobruxo, Japonya’ da Mahoutokoro, Afrika’ da Uagadou ve Fantastik Canavarlar filminden bildiğimiz Kuzey Amerika’ da yer alan Ilvermorny cadılık ve büyücülük okulu yer alıyor. Gönül isterdi ki bizim okulumuz da bir cadılık ve büyücülük okulu olsun ama nerede…

  1. Dolores Umbridge’ in esin kaynağı;

Rowling bu karakteri gerçek bir öğretmenden esinlenerek yazmış yani muggle dünyasında böyle bir öğretmen var çok şükür ki bizim okulumuzda değil.

7. Snape ile Harry’ nin ilk konuşması;

‘’Öğütülmüş çirişotu kökünü pelinotu demine eklersem ne elde ederim?’’ Snape’ in ilk iksir dersinde Harry’ ye sorduğu ilk soruydu bu. Bu soru bir birinci sınıf için çok zordu. Ama bu sorunun tek özelliği zor olması değildi. Çirişotu bir zambak türüdür ve Harry’ nin annesinin ismi Lily yani zambak. Aynı zamanda çirişotu pişmanlıklarının senin ile mezara kadar geleceği anlamına gelmektedir. Ve pelinotu is keder, üzgünlük demektir. Yani Burada Snape Lily öldüğü için pişman olduğunu, ömrü boyunca pişman kalacağını ve bundan kendini sorumlu tuttuğunu söylemiştir.

 

İlk maddemde Hagrid’ in bir patronusu olmadığını söylemiştim. Peki canavarlara duyduğu ilgiyi göz önünde bulundurursak sizce ne olurdu? Bence Şahgaga için yaptıklarını var sayarsak Hagrid’ in patronusu bir hipogrif olurdu.

 

 

(Visited 401 times, 1 visits today)