Hata Değil Tecrübe

Hata başarının annesidir. Bu söz, dünyanın her yerinde neredeyse bir klişe olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bir klişe mutlaka yanlış veya güvenilmez değildir. İnsanlar aslında geçmiş hatalarından çok şey öğrenirler. Bazı hataları yaparak, insanlar aslında deneyim ve ilk elden şeyler öğrenmek için olsun. Geçmiş hataları hatırlamak acı verici olsa da, insanlar onları mümkün olan en kısa sürede unutmamalı ve geçmiş hatalarından hiçbir şey kazanmadan hayatlarına devam etmeye çalışmamalıdır. Hatalarından öğrenmeye çalışmalı ve aynı hataları tekrar yapmamaya çalışmalıdırlar.

Bilgi edinme ve yeni şeyler yapmayı öğrenme ilk elden deneyim daha iyi bir şey yoktur. Küçük çocuklara yeni bir şey öğretirken, öğretmenler eğlenceli aktivitelere katılmalarını sağlar, çünkü çocuklar aslında kendileri tarafından bir şeyler yaparken en hızlı öğrenirler. İlk elden deneyimleri vurgulayan yeni eğitim yöntemlerinin yükselmesinin nedeni, etkinliği ve uzun süreli kalitesinden kaynaklanmaktadır. Hatalar yaparken, insanlar doğal olarak verimli ve uzun ömürlü deneyimler sağlayacak ilk elden faaliyetlere katılıyorlar. Bu deneyimleri kazanarak, insanlar öğrendikleri geçmiş hatalar yoluyla yeni şeyler öğrenmek ve hatırlamak mümkün hale gelir.

Yapılan hataların sayısı, birisi yeni veya yenilikçi bir şey yapmaya çalıştığında, o koymak çaba miktarını temsil eder. Ampulü icat eden Thomas Edison, deneyleri sırasında yaptığı sayısız hataların üstesinden gelerek öğrenmek ve büyümek için çok iyi bir örnek figürdür. Bir keresinde “Başarısız olmadım. İşe yaramayacak 10.000 yol buldum.” demiştir. Thomas Edison ampulü ilk denemesinde icat etmedi. Yaptığı sayısız hata nedeniyle ampulü icat etti, büyük bir deneyim ve kalıcı ve verimli olma özelliği olarak bir araya getirdi. Hata yapmak kötü ve utanç verici bir şey olarak kabul edilmemelidir. Herkes hata yapar ve insanlar kendi hatalarını aşarak gelişir. Tarih ayrıca, hatalarımızın ampuller tarafından aydınlatılmasına izin verdiğini kanıtlıyor, bu yüzden yaptığınız hataları unutmaya çalışmak yerine, hatalarınızla yüzleşmeye ve onlardan öğrenmeye çalışmak daha iyi.

Birleşik bir millet getirmek için en güçlü araçlardan biridir, ve aynı zamanda bize geçmiş unutalım diyor. Bize şimdiki ve gelecek düşünelim”. Peki milletimiz geçmişini ne ölçüde unutmaya çalışmalı? Milletimiz, trajedinin o kadar eski olduğu ölçüde geçmişini unutmaya çalışmalıdır ki, o trajediden kurtulanlar artık ölmüştür. Bazı insanlar ünlü filozof George Santanya ile “geçmişi hatırlamayanlar bunu tekrarlamaya mahkum ” olduğunu kabul etse de, bu hatalı ifadeyle farklılık göstermeyi diliyorum. Milletimiz tarih boyunca birçok trajediyi hatırlamasına rağmen, bu trajedilerin üstesinden gelmek ve önlemek için birçok kez başarısız olduk, çoğu kendini tekrarladı. Kişisel hatalarımızın hayatımızda nasıl tekrarlandığı gibi.

Ayrıca, geçmiş unutarak, kin olmadan hayatımıza devam edebiliyoruz ve kalp herhangi bir geçmiş trajedilerin ağrı hissetmiyor. İncil’in belirttiği gibi “tüm acılar, gazap, öfke, yaygara ve iftira, tüm kötülüklerle birlikte sizden uzak dursun. Bir tane merhametli, bir başka bağışlayıcı nazik olun, Tanrı’nın seni affettiği gibi.” Çoğu zaman, milletimizin geçmişini, sadece çok fazla düşmanlık ve acıyı geri tuttuğumuz ölçüde unutmak en iyisidir.

(Visited 140 times, 1 visits today)