Hatalar En Büyük Kazançlarımız

Bir bak etrafına, nerede görüyorsun kendini? Hayatının en güzel zamanında, hayallerini mi yaşıyorsun yoksa benim gibi nerede olduğunu, ne yapacağını bilmediğin bir dönemde misin?

Aslına şu an nerede olduğunun, ne hissettiğinin aslında hiçbir önemi yok. Her şeyin bir anda değişebileceğini düşünün, sadece 9 ay önce bize ”sıradan “ gelen rutinimizden şikayetçiydik. Sürekli okula,  işe gitmekten sıkıldığımız bir anda haftalarca hatta aylarca ne işe ne okula gitmemeye başladık. Okula gitmeyi, iş yerinde çalışmayı özler olduk. Asıl anlatmak istediğim konu: şu an hayalini kurabildiğin en güzel şeyi düşün ve yine hayalini kurabildiğin en kötü sana çok zarar verebilecek olan bir şeyi düşün. İkisi de çok mu uzak, yok ya olmaz      imkansız mı diyorsun? İmkansız mı, bir daha düşün!

Evet, sana en uzak gibi gelen bütün o konular seninle yan yana. “Hiçbir şeyin imkansız olmaması” hem iyi hem kötü bir denklem. Çok üzgünüm ki geleceği görme gibi bir yeteneğimiz yok, ne zaman neyin olabileceğini böyle bir teknoloji bulunana kadar bilemeyeceğiz. Yapamayacağınızı düşündüğünüz her şey size aslında o kadar yakın ki; istediğiniz pozisyonda işe girmek, olmak istediğiniz bedenle yaşamak, birlikte olmak istediğiniz kişiyle beraber olmak, girmek istediğimiz okulda okumak. Hepsi bu konular hakkında ne yaptığımızla ilgili, bunların imkansız olmaması rastgele bir günde kucağınıza düşecek demek değil tabi ki. Hala imkansız geliyorsa; imkansız mı, bir  daha düşün!

Bunlar tatlı taraflarıydı “sözde” imkansızlıkların, gelelim acı taraflarına hiç olmasını istemediğimiz şeyler hiç beklemediğimiz anlarda gerçekleşebilirler. Hatta hayatımızın kontrolünü bizden alabilirler. Size bu konuyla ilgili verebileceğim en iyi tavsiyeyi vereceğim: ”Hiçbir şey için beklemeyin”. Doğru zamanı beklemeyin çünkü doğru zamanın geleceğine emin miyiz? Doğru zaman hiç de gelmeyebilir, siz tüm hayatınızı doğru zamana göre programlarken. Ertelemeyin hayallerinizi, yapmak istediklerinizi. Bilemeyiz doğru zamanın gelip gelmeyeceğini. Korku ve endişelerinizin sizi yapmak istedikleriniz konusunda frenlemesine izin vermeyin. Kontrolü ele alın! O mesajı daha sonra değil şimdi atın, birine hediye almak için onun doğum gününü beklemeyin, sizin için değerli olduklarını insanlara hissettirin, birini görmeye gitmek için cenazesini beklemeyin şimdi imkanınız varken onu görmeye gidin, yeni yıl hedefleri için 2021’in gelmesini beklemeyin, sağlıklı belenmek ya da spora başlamak için pazartesiyi beklemeyin! Harekete geçin! Unutmayın insanlar en çok yaptıklarına değil, yapamadıklarına pişman oluyormuş. Sana bunu yapman imkansız diyen herkese imkansız mı, tekrar düşün demelisin!

Vaktinizi doğru zamanı bekleyerek, umudunuzu da size kötü gelen insanları dinleyerek kaybetmeyin. Bunlar sizin en değerli iki şeyiniz, kaybolunca geri getiremeyeceğimiz şeyler. Hata yapmaktan da korkmayın, hatta hata da yapın hem de bir sürü hata yapın çünkü her hata zamanla çok değerli birer tecrübeye dönüşür.

(Visited 24 times, 1 visits today)