Hatasız Yaşamak

Hayatımda olmasa yaşayamam dediğiniz kaç şey var? Telefonum? Şiir? ya da Müzik? Bunlar olmadan hayatınızın cansız ve sade olacağını da tahmin etmişsinizdir. Ama bugünkü asıl sorum bu değil,asıl sorum ise Müziksiz bir hayat hata mıdır?

Alman bir filolog, filozof, şair, kültür eleştirmeni ve besteci olarak tanınan Friedrich Wilhelm Nietzsche müziksiz yaşamanın bir hata olduğunu söylemiştir ki bunu bende güçlü bir şekilde savunuyorum.Özellikle zamanının ötesinde yaşadığını geleceğin yazarı olduğunu söyleyen kişi Nietzsche olunca bu görüşe katılmamak elde değil. Kendi düşünceleri gibi hayat hikayesi de çok etkileyicidir.

Garip bir anne ile iyi geçinemediği bir kız kardeşe sahip olan Nietzsche’nin kadınlarla ilgili düşüncelerinde büyük etkisi olan sebep; ailesindeki kadınlar olmuştur. Papaz olabilmek için teoloji ve filoloji okumaya başlayıp, daha sonra “tanrı öldü” diyerek eğitimine dil bilimi alanında devam etmiştir. Hayatı boyunca migren ağrılarından muzdarip olmuş ve şehir şehir gezerek sağlığına iyi gelecek iklimi aramıştır. Ama baş ağrılarına rağmen, yazmaya devam etmiş, delirene kadar kalemi elinden bırakmamıştır.  Nietzsche, kendisinden sonra gelen, aralarında Albert Camus, Heidegger, Sigmund Freud gibi isimlerin de olduğu birçok filozofu ve edebiyatçıyı da etkilemiştir.

Friedrich Nietzsche’nin Hayatı

Müziğin farkına varmamış,müziği henüz tatmamış insanlara söylenen bu söze karşı görüş belirtmek neredeyse imkansız gibidir fakat benim bahsettiğim her müziğin insanı bu yönde hissettirdiği değildir. Seksenli yıllar  öncesinde ve sonrasında dünya çapındaki isimler Micheal Jackson,David Bowie,George Micheal,Quinn ve Elvis Presley gibi sanatçılar tarihte Rock’n Roll’un kralı olarak da geçerler. Bu sanatçılar yaptığı müziklerle insanların akıllarına kazınmışlardır. Şimdiki zamanlarda insanlara bu etkiyi yaratan sayılı şarkıcılar vardır ki bu söz büyük çoğunlukla bu sebepten dolayı için eleştirliyor. Doğrusu dönemine göre değişen bu söz bana her ne olursa olsun bana aksi kanıtlanamaz gibi geliyor. Müzikle sakinleşen,duygularını müziksiz ifade edemeyen bir insan olarak kimilerine göre Faşist bazılarına göre kaçık kimi ise tapılacak adam Friedrich Nietzsche katılıyorum. Sonuçta her sabah baktığım okul yollarına müziksiz baktığım zaman hiçbir anlamı olmadığını bildiğim için sonuna kadar katılıyorum.

 

 

nietzsche müzik ile ilgili görsel sonucu

 

https://paratic.com/friedrich-nietzsche-kimdir/

(Visited 106 times, 1 visits today)