Hatrı Sayılır Değişim

Hiç hayatınızda değişiklik yaratan bir filme denk geldiniz mi? Eğer geldiyseniz muhtemelen bu film gelecek üzerine düşünceler barındıran her hafta bulabileceğiniz bir film, yani klişe sayılabilecek bir film de denebilir. Aslında size bahsetmek istediğim film tarzı, önceki cümlede söylediğim gibi değil, daha çok kendi dünyasını anlatan filmler olacak. Bir cumartesi akşamı, kar yağmaya başlamış, sokak lambaları yanıyor, alışveriş merkezinin garajına arabanızla girip park yeri ararken filmin başladığını fark ediyor ve arabanızı en yakın yere koyup hızlıca en üst kata yöneliyorsunuz, neyse ki film daha reklam kısmında mısırınızı yanınıza alıp filmin başlamasını bekliyorsunuz.

Film tam başlarken salona biri giriyor ve hemen yanı başınızdaki koltuğa oturuyor, filme odaklanırken yanınıza oturan şahıs, sürekli sizi rahatsız eden davranışlar sergiliyor bu davranışlardan kastım fazla sesli izlemek telefona yüksek parlaklıkta bakmak gibi şeyler. Filmden hiçbir şey anlamayıp, içinizdeki garip sinir ile birlikte eve dönüp filmi düşündüğünüzde muhtemelen hiçbir şey anlamayacaksınız. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz aslında, yanınızda oturan şahıs buna sebep olanın ta kendisi. Öbürkü gün işe ya da okula gittiğinizde her şeye farklı bir bakış açınız olacak, bunun nedeninin izlediğiniz film olduğunu düşünebilirsiniz, ama maalesef ki değil. Bunun nedeni yanınıza oturan kişinin sergilediği davranışlardır. Kafanızda şöyle bir soru olacağından eminim ” Benim filmi izlememi engelleyen birinin bakış açımı değiştirmesi nasıl mümkün olabilir ki?”. Aslında yanınızdaki şahsın amacı tabii ki size ders vermek değil, aslında onun umrunda bile değilsiniz. Sizin bakış açınızı asıl değiştiren olan ufak olaylardan sizin çıkarımlarınızdır. Bu sadece sinemada film izlerken olan bir şey değil, gerçek hayatta herhangi bir olayda bile aynı şekilde ders alabilirsiniz ve bu yine alışılmadık bir durum olduğu için herkes olaya düz bakıp, sebebi en basit şekilde çözüp kurtulmak ister. Herhangi bir iş gününüzü düşünün; sıkıcı, monoton ve yavaş olur değil mi? Tabii hayata bakış açınızı değiştiren bir şey henüz olmadıysa.

Şu ana kadar bahsettiğim şeyler size biraz karmaşık gelmiş olabilir, öncelikle bunu bir açıklığa getireyim. Söylediğim her şey aslında sizin farklı düşündüğünüz ama aslı düşündüğünüzden farklı olan şeylerin değişikliğine sizi inandırmaktı. Hayatta sadece film izlerken biri denk gelip sizi değiştirecek değil olsa bile bunu beklemek yerine kendiniz kendi değişiminize kucak açmalı, ve kendi bakış açınızı kendiniz değiştirip aklınızdaki düşünceyi bulmalısınız

(Visited 13 times, 1 visits today)