Hava Durumu ile İnsan Beyni Arasındaki İlişki

İnsanların ruh hali birden fazla nedenden dolayı değişkenlik gösterebilir. Bunlara o gün yaşadığı olaylar , aldığı haberler , çevresindeki kişilerin durumu yani çevresi etki eder. Genelde anormal bir durum olmadıkça çevremizde ”olumlu” şeyler olursa bizim ruh halimizde o yöne doğru kayar tabii ki sürekli böyle olur diye bir şey yok ama genelde böyle olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Basit şeyler aslında o günün başında ruh halimizi belirliyor her ne kadar biz farkına varamamış olsak bile . Aslında bazılarının farkına varmak hiç de zor değil . Bunlardan biriside tıpkı ruh halimiz gibi sürekli değişkenlik gösteren hava durumudur . Bu iki kavram aslında bir çok konuda benzerlik gösteriyor.
Örneğin ; sürekli değişiklik göstermesi  , kişiden kişiye değişebilen görüşler , çok anlamlılık vb. Havanın durumu ne bir önceki günle ne de bir sonraki günle tam olarak aynıdır tıpkı ruh halimiz gibi ruh halimizde ne daha öncesinde nasılsa onun gibi ne de daha sonra nasıl olacak ise .  Ruh hali herkese farklı düşünceler kazandırır ve insanlar bu ruh hallerini yorumlayabilirler aynı hava durumunu nasıl a kişisi bugün hava çok güzel derken b kişisi hayır bugün hava kötü diyebiliyorsa. Fakat asıl konumuz birbiriyle bu kadar benzerlik gösteren kavramların aslında birbirinden nasıl etkilendiği . Bu güne kadar bende hava durumu o günkü ruh halimin şekillenmesinde küçümsenemeyecek kadar etkili olmuştur . Ben daha çok açık ve güneşli havaları severim fakat bu herkes için aynı olmayabilir kimisi kapalı havayı kimisi yağmurlu havayı sever fakat neden diye sorduğumuzda genelde bana huzur veriyor beni mutlu ediyor cevabını alıyoruz . Fakat bu asla yeterli bir cevap değil çünkü hava durumunun etkileri düşündüğümüzden de fazla .                                                                                                                                Öncelikle sizin beyninizde iz bırakan bir günü hatırlayın yani detaylarını bütün anılarda ortak olan bir nokta var zaman , hava ve olay. Bu üçlü unutulmaz kolay kolay.
Olayı unutamama sebebimiz olayın değişik olduğunu ve neden fark etmeksizin bizde iz bırakmasıdır ve olayın parçaları var diğeri ise zaman , zamanını unutmayız mesela gece veya sabah aslında bu da bir hava durumunun kalıcı olma belirtisidir . Sıradaki ise hava şimdi sizden unutamadığınız bir anınızı aklınıza getirmenizi istiyorum . Havanın nasıl olduğunu hatırlıyorsunuz değil mi ? Hava durumu hem kısa vadede hem de uzun vadede bilinçaltımıza girer ve ruh halimizde belirli etkiler yaratır bazen bu etkiler görülür bazen ise sadece bilinçaltımıza yerleşir.

(Visited 24 times, 1 visits today)