Hava Durumunun Psikolojimize Etkisi

Her sabah yeni bir güne uyanıyoruz. Bir sabah kalktığımızda hava otuz derece, güneşli ve sıcak bir hava varken; ertesi sabah beş derece, kapalı ve soğuk bir hava ile karşılaşır olduk. Hava koşullarının bu ani değişimi çoğumuzun hayatını etkiliyor. Örneğin, hava koşulları psikolojimizi ve gün içindeki ruh hali değişimimizi oldukça etkiler. Yapılan araştırmalarda hava sıcaklığının ve gün ışığının insan psikolojisine etkileri olduğu bilinmektedir.

Hava koşullarındaki ani değişimler sonrası ruhsal değişimler yaşarız. Yapılan çok yönlü araştırmalara göre; kış aylarında daha yorgun, düşük enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ederken, bahar aylarında bitkilerde de olduğu gibi daha canlı, enerjimizin daha yüksek ve daha az kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ederiz. Havadaki ani değişimler sonucunda: depresyon, aşırı duygusallık, hassaslık veya çatışmaya meyilli olma durumu, yorgunluk hali, eklem ve baş ağrıları, uykuya dalmada problemler veya aşırı uyuma, yeme değişimleri gibi kişiden kişiye göre farklılık gösteren durumlar ortaya çıkabiliyor. Genelde yağmurlu, kapalı havalarda insanların enerjisinin azalmış, daha içe dönük ve karamsar bir ruh hali içerisinde olduklarını, aşırı sıcak havalarda da çatışma içerisine daha çabuk giren, sabırsız, halsiz ve yorgun bir ruh hali içerisinde olduklarını bilinmektedir. Güneşli, açık, temiz bir havanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.  Sonbaharın getirdiği yağmurlu ve nemli hava ile baş ağrıları artıyor, güneş ışınlarının azaldığı günlerde mutlu hissetmemizi sağlayan seratonin hormonu azalır, ani hava değişimleri ile dışarı çıkma koşullarının zorlaşması, insanı asosyalliğe ve isteksizliğe itiyor, yağmurlu havaları yoğun eklem ağrıları getiriyor, ağaçların yapraklarını dökmesi, havanın kapalı olması doğanın ölümünü çağrıştırdığı için depresyona sebebiyet verebiliyor, kapalı havalarda seratonin için karbonhidratlı yiyeceklere yöneliriz ve bu durum kilo almamıza neden oluyor, gece-gündüz süresi değişiklikleri ile uyku isteğinin artmasına sebebiyet veriyor, aşırı sıcak havalarda insanların sinirli ve saldırgan olduğu gözlemleniyor, mevsim geçişlerinde, uyku düzeninizin bozulması ile birlikte dikkat dağınıklıkları ortaya çıkıyor, yaz mevsiminde faydalanabileceğimiz deniz, kum, güneş insan psikolojisine çok iyi geliyor, tabi sıcak havalar herkeste aynı etkiyi yaratmıyor. Sıcaklığın artışı en çok anksiyete bozukluğunu tetikliyor.

Bunlar sadece birkaç genel örnek olsa da hava koşullarının ve ani değişimlerin psikolojimize ve ruh hali değişimimize büyük etkisi vardır. Son zamanlarda da sık sık hava koşullarının değişimine tanık oluyoruz, siz de bu değişimleri ele alarak çevrenizdeki insanların günlük ruh halindeki değişimini gözlemleyebilirsiniz.

(Visited 20 times, 1 visits today)