Hava Güzel Haydi Dışarıya

‘Bugün hava çok güzel hadi dışarı çıkalım’ cümlesindeki güzel hava kavramı sizce ne olabilir? Bir çok kişi buna güneşli ve elbette sıcak olan herhangi bir hava diye cevap verir. Peki insanlar neden böyle düşünür hiç merak ettiniz mi? Bunun cevabı bir çok insanın dışarıya çıkıp streslerini veya dertlerini atabilme isteğidir. Peki ya bahar özellikle de yaz aylarında insanlar kendilerini dışarı atarken sonbahar ve kış aylarında havaların soğukluğundan ve günlerin yoğun ve yorucu geçtiğini söyleyip dururlar. Acaba sıcakta insanlar bu kadar neşeli ve mutlu olurken soğukta neden mutsuz ve içlerinde bir negatif enerji barındırırlar?

Kış aylarında her yetişkin birey işlerine, çocuklar ise okullarına gidince işler elbette başa düşer yetişkinlerin dosya yetiştirme veya ev işleriyle ilgilenme gibi yapılması gereken işleri varken öbür yandan ise çocuklar ödevlerinden , sınavlarından vb. işlerden şikayet ederler. Lakin yaz aylarında ise çocuklar yaz tatili sevinci yaşar yetişkinler ise tatil sezonu olduğu için iş yerlerinden daha rahat izin alır ve aileleriyle ve dostlarıyla güzel ve yürek ısıtan sıcak ve esintili bir yaz akşamına kim hayır diyebilir ki? Her mevsimin ve her günün kendisine has bir güzelliği ve de kudreti var. Misal lapa lapa kar yağan bir Aralık ayı gecesi elinize sıcacık mis kokulu bir sıcak çikolata alıp kokusunu güzelce içinize çekip bir yandan da o karların çimlerin üzerini tıpkı bir yorgan gibi örttüğünü izlemek sizce de iç açıcı bir keyif değil mi? Aynı zamanda yine kar yağdığında çocukların geç saatlere kadar okulun tatil olmasını beklemelerini ve tatil olunca hemen dışarıya çıkıp kartopu oynamalarını izlemek ya da onlarla birlikte kardan adamlar yapmak ve onların kar yağdı diye mutlu olmasını görmek de o soğuk günlerde içimizi bir güneş gibi ısıtır.

İçimizi ısıtan anlardan yanı sıra içimizi soğutan bir çok zaman da mevcut. Ve de bu soğukluklar sadece kış aylarında görülmez. Örneğin çok beklenen sıcak yaz tatillerinde ailenizin sizi hiç istemediğiniz ve de sevmediğiniz insanların yanına götürdüğünde veya oralarda sizi sivrisinekler gibi böcekler ısırdığında, çok fazla dondurma yedikten sonra  hasta olduğunuzda elbette hiç kimse böyle durumlardan hoşnut olmaz. Hava durumları nasıl olursa olsun önemli olan o anda neler hissedildiği ve neler yaşanıldığıdır.

(Visited 17 times, 1 visits today)