Hava Hayatı Etkiler mi ?

Hava durumu, değişken zihnimiz için birçok metafor sağlar. Ruh halleri aydınlanabilir ve kararabilir, mizaçlar güneşli olabilir, gelecekler bir bulutun altında olabilir ve ilişkiler fırtınalı olabilir. Hava gibi, duygularımız da bazen doğanın kararsız güçleri gibi görünür: dengesiz, saran ve kontrol edilemez.Hava durumu, duygusal atmosferimizi tanımlamak için canlı bir dil sağlar.Havanın birçok yönü arasında güneş ışığı, ruh haline en yakından bağlı olanıdır. Bağlantı birçok insanın sandığından daha zayıf olsa da, güneş ışığının olumlu ruh hallerini artırdığı, olumsuz ruh hallerini azalttığı ve yorgunluğu azalttığı defalarca keşfedilmiştir.Ruh halimizi değiştiren her şey davranışımızı etkileyebilir. Mutlu insanlar birbirlerine daha uygun olurlar ve buna göre insanlar güneş çıktığında daha yardımcı olurlar. Bir çalışma, Minnesotalı akşam yemeğinin güneşli günlerde daha cömertçe bahşiş verdiğini buldu. Yatırımcılar garsonlarla aynı şekilde faydalanabilir; Amerikan çalışmaları, güneşli havalarda daha iyi günlük hisse senedi getirileri gözlemledi.
Sıcaklık, güneş ışığından bağımsız olarak zihnimizi ve davranışımızı da etkileyebilir. Yaklaşık 20 ° C’lik bir idealden ne kadar uzaklaşırsa, o kadar fazla rahatsızlık hissederiz. Bir çalışma, sıcaklıklar bu değerin altına düştüğünde veya üzerine çıktıkça yardım oranlarının düştüğünü buldu.Konfor için ideal sıcaklık. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, o kadar çok insanın agresif davranması muhtemeldir. Daha sıcak yıllarda, aylarda, günlerde ve saatlerde saldırganlık oranları daha yüksektir, bu da cinayetler, isyanlar ve araba kornası için gözlemlenebilir bir modeldir.Isı, sözlü saldırganlığı da artırabilir. Isı ve güneş ışığının ötesindeki hava olaylarının da ruh halini etkilediği gösterilmiştir. Nem, insanları daha yorgun ve asabi yapma eğilimindedir. Yağmurlu günlerde insanlar hayatlarından daha düşük modunun olduğu biliniyor.Cildi güneş ışığına maruz bırakmak, beynin ruh halini düzelten serotonin üretimini teşvik eden D vitamini üretir.
Bununla birlikte, havanın ruh hali üzerindeki etkileri doğrudan biyolojik değildir. Aynı zamanda psikolojik ve sosyaldirler. Sıcaklığın saldırganlıkla ilişkilendirilmesinin bir nedeni, insanların sıcak havalarda toplum içinde daha fazla etkileşime girmesidir.
Yukarıda yazdıklarımdan dolayı havanın duygularımızda ve moralimizde büyük önemi vardır.

(Visited 19 times, 1 visits today)