Hava Kirliliğinin Nedenleri

Hava kirliliği, neredeyse her ülkede ve her şehirde olan bir kirlilik türüdür. Fabrikada çalışanların ürettiği maddelerden oluşan kirli havanın fabrika bacalarından çıkması buna örnek verilebilir. Fakat hava kirliliğinin en büyük nedeni ise araba egzozları. Her gün milyonlarca insan arabası ile birlikte bir yerden bir yere gidiyor.

.
Evde kullanılan yakıtlar… Örneğin kömür ve odun. Biliyorsunuz ki bunları soba yakmak için kullanıyoruz. Sobanın bacası dışarıda, dolayısıyla sobadan çıkan kirli duman, hava kirliliğine neden olmaktadır.

Fabrika bacalarından çıkan gazların,hava kirliliğine yol açması önlenebilir. Bunun en iyi yolu, fabrika bacalarına filtre takılmasıdır. Bunun yanında kaliteli yakıt kullanmak çok önemli. Hava kirliliğine yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması, canlı yaşamı ve ekolojik yapı açısından çok önemlidir.

Araba yakıtlarının hava kirliliği oluşturmaması için ise araba ya da motorumuzun yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Araçların bakımı iyi yapılmalı ve kontroller sıkı tutulmalıdır. Çok eski, bakımsız, yaşı ve modeli eski araçların kullanımına izin verilmemelidir. Bu tür araçlar trafikten düşürülmelidir.

Temiz hava, sağlıklı nesiller ve doğal çevre için havanızı temiz tutunuz. Lütfen bir şey olmaz demeyin! Bana ne demeyin! Sorumlu ve bilinçli davranmak, temel görevimiz olmalıdır. Oksijeni bol, temiz bir havayı solumak dileğiyle…

KAYANAKLAR:

  1. Görseller, Google görsellerden alınmıştır.
  2. https://tr.wikipedia.org
(Visited 442 times, 1 visits today)