Hava Koşullarını İnsan Mı Belirler?

Değişen hava şartlarına bağlı olarak aldığımız kararlar değişiklik gösterebilir. Örneğin güneşli bir havada daha pozitif yönde kararlar alırken yağmurlu olan bir havada negatif yönde kararlar alabiliriz. Bu nedenden dolayı hava koşullarını insanların günlük yaşantısını etkileyen faktörler arasına koyabiliriz.

Bir günün güneşli olması ile beraber daha rahat uyanır ve uyku sersemliğini üstümüzden atmamız daha kolaydır. Günün başlangıcında havanın etkisini kendi üzerimizde hissederiz.  Kapalı olan bir hava koşulunda ise kendi vücudumuzu hareket ettirirken bile zorluk çekeriz. Adım atmamız zorlaşır, bir işe karşı olan konsantrasyonumuz oldukça azalır ve yaptığımız işe tam anlamı ile kendimizi veremeyiz. Bu örnekler kendi yaşantımız üzerinde hissettiklerimiz olsa dahi bilmediğimiz veya hissetmediğimiz yönleri de insanlar üzerinde hava koşullarının.

Son yıllarda çevreye verdiğimiz hasar yüzünden gün geçtikçe kötüye giden hava koşulları belirsizliği doğrusal olarak iklim değişikliklerine yol açıyor. Bu olay kutuplarda bulunan buzların üzerinde en etkili şekilde görünüyor. Bir buzulun erimesinin yirmi yıl olarak öngörülürken bu buzulun iki sene içerisinde erimesi ve yapılan araştırmalara göre böyle giderse Dünya üzerinde on sene içerisinde hiçbir buzulun olmayacağını ve insanların su kaynaklarının tükenmesi ile oluşacak kargaşayla beraber Dünya’nın sonuna bir adım daha yaklaşacağımızın göstergesi olacaktır. Aynı zamanda oluşan doğal afetlerde de görülen iklim değişikliği etkisini Dünya üzerinde gösteriyor. Artık ülkeler içinde daha çok doğal felaket meydana geliyor. İnsanları nasıl hava koşulları etkiliyor ise insanların da hava koşulları üzerinde etkisi çok büyüktür.

Yapılan bir araştırmaya göre hava şartlarının insanların üzerinde açtığı çeşitli sorunlardan bir diğeri ise sağlık sorunları. Hava koşullarının insanlar üzerinde etkisi yaş ve cinsiyete göre farklılık gösteriyor. İklim değişikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları riski her yaştan insanı tehdit etmekte ve bu risk gün geçtikçe bu risk çoğalmaktadır. Çocukların bünyesi ve kilo olarak zayıf olması nedeni ile en riskli grup çocuklardır. Elde edilen verilere göre çocuklar üzerinde son dönemde ishal, sıtma ve yetersiz beslenme hava koşullarına bağlı olarak çocuklar üzerinde yaygınlaşmıştır. Hareket kabiliyetinin azalması ile yaşlılar da risk grubu içerisinde bulunur. Hareket yeteneğinde gerileme görülen yaşlı insanların hava koşullarına bağlı olarak son dönemlerde sıkça görülen doğal felaketlerden kaçabilmesi zordur.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin yayımladığı bir raporda Amerika’da erkeklerin yaşanan sel olaylarında ölme riski daha fazladır. Çinde bulunan Hunan şehrinde yapılan bir başka araştırmaya göre erkeklerin sel sırasında ölüm nedenleri genellikle tarımdan kaynaklanır. Bu da hava şartlarına bağlı olarak yapılan yanlış tarım olarak görülebilir. Kanada’da erkekleri deniz yüzeyindeki buzun kırılmasından dolayı risk grubunda yer alırken, kadınlar gıdaya ulaşım zorlaştığı için tehdit altındadır.

Sonuç olarak insanlar üzerinde hem zihinsel hem de bedensel şekilde sorunlara yol açabilen hava koşulları insanların ellerindedir. Bu durumu düzeltebilmek daha elverişli hava şartları ile yaşayabilmek yine bizim elimizdedir. Bu durumu bu kadar kötü hale getiren ve sorunu çözebilecek kişiler insanlardır.

 

(Visited 138 times, 1 visits today)