HAVA MİS GİBİ KOKUYOR

 

Neden yağmur yağdıktan sonra hava güzel kokar? Bana göre bu sorunun cevabı basit. Nedeni yıkanılan temizlenilen şeyler genellikle güzel kokar.Yani yağmur yağınca yerler pek olmasa da temizlenir. Bu arada neden yağmur yağdıktan sonra hava güzel kokar sorusunun bir tane daha cevabı var. Yağmur suyu güzel kokar. Sizde yağmur yağıp güneş açtığında dışarı çıktığınız zaman o güzel kokuyu alırsınız. Benim düşüncelerime göre bu koku yağmur kokusu. Yanılıyorum da olabilirim.  Ben sizlere yanlış bilgi vermek istemiyorum. Araştırma yaptım şimdi sizinle bunu paylaşmak istedim. Bakın neler buldum?

Yağmur yağdıktan sonra o enfes, tatlı  mı tatlı, serin, insanın içini ferahlatan o koku acaba topraktan mı geliyor? O koku aslında toprakta yaşayan  bazı bakterilerden kaynaklanan bir kokudur.

Bu bakteriler nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı dönemlerde ise spor adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bakterilerin çoğunda kendilerini dış ortama karşı koruma mekanizmasıdır. Yağmur sonrası bu kokunun nedeni de işte bu sporlardır. Gayet tabi ki hava yağışlı  olmadığı durumlarda bu kokuyu fark edemezsiniz. Yağmur yağınca bu sporlar havadan düşen yağmur damlalarının yerden sporları yerden kaldırması, nem ile taşımasıyla birlikte sporların kokusu burnunuza kadar ulaşır. O enfes bakteri kokusu işte bu şekilde ciğerlerinize kadar gelerek hissederiz…

 

 

 

(Visited 150 times, 1 visits today)