Hava modumuz

Ruh halimiz bir tahterevalli misali iniş çıkışlı ve değişkendir. Bu değişimin sebepleri hormonlardan tutun oluşan küçük bir ayrıntı veya durum üzerinden olabilir. Peki, sabah ilk kalktığınızda camdan dışarı baktığınız o an o günkü ruh halinizin oturmuş olabileceğini düşündünüz mü?

Hava durumları biz insanlar tarafından yıllar içerisinde belirli ruh hallerinin adlarını almış, onların temsilcileri haline gelmiştir. Tabi bunlar belirlenirken filim sektörü, sosyal medya ve tabii ki de çocukların hayal gücü öncülük etmiştir. Mesela güneşli bir gün mutluluk sembolüdür. Kapalı, yağmurlu bir gün hüzün ve acıyı temsil eder. Karlı bir gün yetişkinler için yalnız bir yürüyüş, elde sıcak çikolatayla ailecek izlenen bir filim, belki bir aşk hikâyesi. Çocuklar içinse kartopu savaşı, kızak, eğlence gibi birçok anlamı temsil eder. Şimdi bu anlamları bir rafa kaldıralım ve hep beraber gerçekten ne anlama gelebileceklerini düşünelim. İçinizdeki ilk izlenim ve o günkü ruh halinizi ve tavırlarınızı hayali bir tartıya koyarak tartalım. O gün aldığınız haberlere karşı tepkilerinizi bir kefeye, havanın daha farklı olduğu bir günde aynı olaya nasıl tepki vermiş olabileceğinizi diğer kefeye koyun. Eşit çıkmadığını gözlemleyeceğiz.

Peki bunun tam olarak nasıl olduğunu düşünüyoruz? Aynı ruh hallerinin hava durumlarıyla ilişkilendirilmesi gibi renklerin de bu durumda büyük bir katkısı vardır. Araştırmalara göre bazı renklerin iyileştirme gücü vardır. Bazı renkler içinizi açar ve sizi ferahlatır. Bazıları iste tam tersine depresyona yönlendirir. Hastanelerde veya insanların iyiliğini ve rahatlayacağını düşündüğünüz yerlerdeki renkler iyileştirici etkisi olanlardır. Genellikle dışarıda görmediğiniz ve orta yaşta ergenlerin giydiği kıyafetlerin rengi de genellikle depresyona yönelten, mutsuz renklerdir.

Sonuç olarak evet hava durumlarının eski günlerden bu yana belirli kodlamalarla kafamıza yerleştirildi ve farklı bir şekilde düşünmek de zaman alabilir. Amam hava durumları şu anki insan hallerine ve çoğu makaleye bakılırsa insanın o günkü modunu etkilemekte.

(Visited 137 times, 1 visits today)