Hava Olaylarının İnsana Etkisi

Geçen gün, okul çıkışı arkadaşımla evlerimize doğru yürürken arkadaşım bana   ”Değişen hava olayları insanların ruh halini etkileyebilir mi?” diye sormuştu bana o zaman sorduğunda etkilemeyeceğini düşünmüştüm ve ”bence insanların ruh halini etkilemez” diye cevap vermiştim. Aynı şekilde sohbet ederek evlerimize gitmiştik ama arkadaşımın sorduğu soru aklıma takılmıştı öylesine sorulmuş bir soruydu halbuki.

Eve geldiğimde yemeğimi yiyip ödevlerimi tamamladıktan sonra saat geç olmaya başlamıştı ertesi gün okul olduğundan dolayı erkenden yatağıma girdim. Dakikalar dakikaları kovaladı ama hala hiç uykum gelmemişti uyumaya çalışıyordum ama yatakta bir sağa bir sola dönmekten başka bir şey yapmıyordum. Zaman böyle geçmeye devam ederken aklıma arkadaşımın bu akşamüstü eve dönerken bana sorduğu soru geldi, düşünmeye başladım sabah düşündüğümden farklı olarak aklıma hava olaylarının insanların ruh halini değiştirebileceğiyle alakalı düşünceler geliyordu. Böyle düşünceler gelmesinin sebebi ise anılarımdan aklıma gelen ruh halimdeki değişimler ve dışarıda gördüğüm diğer insanların değişen hava olaylarına karşın değişen ruh halleriydi. Mesela yazın ben de dahil birçok insan dışarıda dolaşırdı bunun olmasında havanın sıcak olmasının etkisi kadar bu hava olayının da insanların üzerinde etkisi olduğunu düşünüyorum. Böyle düşünmemi sağlayan şey ise kendi yaşantılarım örnek vermek gerekirse ben yazın hava sıcak olmasına rağmen hep mutlu hissederim bence bunun hava olaylarıyla alakası var. Sıcak bir yaz havası yerine yağmurlu ve karanlık bir hava olduğunda da hep kötü, sıkılmış gibi hissederim, zaten dram filmlerinde de de üzücü sahnelerde hep yağmur yağar bence filmlerde bunu yapmalarının sebebi de insanların gördüğü ve hissettiği farklı hava olaylarının ruh hallerini değiştirmesi diye düşündüm. Bu hava olaylarının insanlarının ruh haline farklı bir etkisine örnek düşünürken de aklıma kış ayları geldi sabah uyandığımda her yer bembeyaz ve huzur verici olurdu, kendime sıcak çikolata yapıp otururdum ve dışarıda çocukların karla oynamalarını seyrederdim bu bana çok huzur verirdi…

Sabah olmuştu tüm bunları düşünürken uyuyakalmıştım hızlıca kahvaltımı yapıp okula gittim, dersler işlendi ve öğle teneffüsü zamanı geldi okulun kütüphanesine gidip bu konuyu araştırmak için yemeğimi hızlıca yedim ve kütüphaneye gittim. Kütüphanede hava olaylarının insanın ruh haline etkisiyle ilgili bir makale aramaya başladım. Bir süre sonra aradığım makaleyi buldum. Merakla makaleyi okudum ve yapılan araştırmalara göre hava olaylarının insanın ruh haline etkisinin olduğunu yazıyordu yazan açıklamalar benim düşündüğüme benziyordu. Bunu gördükten sonra hemen hızla arkadaşımın yanına koştum ve dün sorduğu soruyla alakalı fikrimin değiştiğini söyledim.

 

(Visited 12 times, 1 visits today)