Hava Şartlarına Bağlı Ruh Halleri

“Bugün hava yağmurlu, modum çok düşük, hiç bir şey yapasım yok.” denildiğini bir çok kez duymuşuzdur. Yağmurlu havalarda bir baskınlık hissedildiği de çok görülen bir olaydır.  Hava şartlarının ruh hali üzerinde bir etkisi olduğu, çoğu kişinin savunduğu bir düşüncedir. Savunanlar olmasına rağmen bu düşünceyi saçma bulanlar ve havanın ruh halinde nasıl bir etkisi olabilir diyenler de vardır. Tıpkı yaşadığımız olayların, dinlediğimiz müziğin, okuduğumu kitabın, ruh halimizi değiştirebileceği gibi hava koşullarında insanın ruh halini etkileyeceğine inanan kişiler oldukça fazladır. 

Bu tabii ki kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bazıları hava koşullarından ruhsal olarak etkilenmeyebilirler. Kimi insan yaz mevsiminden haz alırken bazılarının sıcaktan morali bozulur. Kimisi kışın soğuğuna ve kar yağmasına pozitif bakar ve eğlenir. Kimisi ise kar ve soğuğun karanlıklığına kapılıp kendilerini düşük hisseder. 

Genellikle hava şartının ruh haliyle bağlantılı olduğunu savunanlar insanlar, kendilerini yağmurlu havalarda daha durgun ve üzgün hissederler. Günlerini daha sakin ve yorulmadan geçirmeyi tercih ederler.  Güneşli havalar ise bu insanlar için bir enerji kaynağıdır ve havanın güzel olması onların kendilerini iyi hissetmesi için sebeplerden biri olur. 

Bu düşünceye katılmayan insanlar hava koşullarından pek etkilenmez. Onlar her koşulda ruh hallerini kontrol edebilirler ve planlarını aksatmadan güne ayak uydurabilirler. Örneğin onlar için havanın kapalı olması evde yorganın altında film izleyip bütün günü verimsiz geçirmek için bir sebep değildir. Başka bir örnek ise yaz zamanlarında kendilerini yorgun ve mutsuz hissedenlerdir. Hava koşuluğu fark etmeksizin ruh halleri değişkenlik gösterebilir. 

Şahsen hava koşullarının ruh halinde büyük bir etkisi olduğu düşüncesine katılıyorum. Örnek verecek olursak, yaz ayları neşe ve heyecan dolu aylardır. Yaz aylarında eğlenmek ve sıcak güneşin altında oturmak çok sevilen aktivitelerdir. Yaz aylarında mutlu olmamızın önemli bir sebebi hava koşullarıdır. Öbür tarafta kış ayları dendiğinde akla ilk gelenler evde oturmak ve dinlenmektir. Aradaki farkın sebebi değişen hava koşullarıdır.Yağmurlu günlerde kendimi yorgun ve çoğu zaman bitkin hissederken, yazın çok daha enerjik hissedebilirim. Kişiden kişiye değişen bir olay olsa bile çoğunluğun bu düşünceye katılacağını düşünüyorum. Peki ya siz koşulları ruh halinde büyük bir rol oynuyor gibi hissediyor musunuz? Eğer böyle hissediyorsanız hangi mevsimlerde, nasıl duyguları hissediyorsunuz?

(Visited 12 times, 1 visits today)