Hava

Havanın herhangi bir şekilde değişmesinin insanın üzerinde herhangi bir fiziksel yada duygusal bir etkisi var mıdır? Benim bununla ilgili diyebileceğim çok fazla şey var ama bazıları o kadar belli ki dememe gerek kalmıyor.
Bunlara bir örnek vermemiz gerekirse sıcak havalarda terliyoruz daha hızlı yorulup su kaybediyoruz ve vücudumuz daha çok suya ihtiyaç duyuyor. Bununla ilgili bilimsel açıklama: Dünyada ve ülkemizde değişen iklim koşulları yaşamımızın doğal bir parçası haline geldi. Bir sabah kalktığımızda hava 28 derece, sıcak ve güneşliyken, ertesi sabah kalktığımızda 15 derece, soğuk ve kapalı bir havayla karşılaşır olduk. Havadaki bu ani değişimler bizlerin de ruhsal değişimler yaşamasına neden olmakta ve olmaya devam edecektir. Yapılan araştırmalarda hava sıcaklığının ve gün ışığının insan psikolojisine etkileri olduğu bilinmektedir.
Peki bilimsel kısım böylede psikolojik kısım nasıl? Hava durumuyla, insan psikoloji arasında nasıl bir ilişki vardır?

Havalardaki ani değişimler sonucunda biyolojik ve ruhsal değişimler yaşamaktayız. Bu konuya bir örnek vererek başlayacağım. Hani hava sıcak olduğunda ( bazen ) insana üşengeçlik gelir ya bu sıcakta bir şey mi yapılır deriz ya, bu da hava sıcaklığının psikolojik etkilerinden biridir. Kış aylarında daha yorgun, düşük enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ederken, bahar aylarında bitkilerde de olduğu gibi daha canlı, enerjimizin daha yüksek ve daha az kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ederiz. Havadaki ani değişimler sonucunda: depresyon, aşırı duygusallık, hassaslık veya çatışmaya meyilli olma durumu, yorgunluk hali, eklem ve baş ağrıları, uykuya dalmada problemler veya aşırı uyuma, yeme değişimleri gibi kişiden kişiye göre farklılık gösteren durumlar ortaya çıkabiliyor. Genelde yağmurlu, kapalı havalarda insanların enerjisinin azalmış, daha içe dönük ve karamsar bir ruh hali içerisinde olduklarını, aşırı sıcak havalarda da çatışma içerisine daha çabuk giren, sabırsız, halsiz ve yorgun bir ruh hali içerisinde olduklarını bilinmektedir. Güneşli, açık, temiz bir havanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)