Havadaki Değişim

Hava durumu yaşam ve insan aktiviteleri üzerindeki etkisini de göz önüne almak koşuluyla atmosferin belirli bir anda, belirli bir bölgedeki hali olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi yaşam ve insan aktiviteleri üzerinde etkisi büyüktür. İnsan hayatını ayrıca biyolojik ve ruhsal yönlerden de etkiler.

Biyolojik olarak güneşli bir hava insan vücudunun gelişimini etkilediği gibi, ruhsal olarak da düşüncelerimizi ve davranışlarımızı olumlu bir biçimde güçlendirmektedir. Mutlu insanlar birbirlerine daha yardımsever davranırlar.

Gri yağmurlu bir gökyüzü ise psikolojik olarak insanları daha bir depresif hale getirdiği deneylerle kanıtlanmıştır. Kuzey bölgelerin de yaşayan insanlar üzerinde yapılan araştırmada nemli ve soğuk bir ortam olduğu için hayatlarına dair daha az memnuniyetleri olduğu saptanmıştır. Psikolojik olarak etkilen kişiler bu durumu mesleklerine de yansıtıyor. Sanat alanında çokça gördüğümüz örnekler bulunmakta….

Bu da demek oluyor ki hava durumu davranışlarımız ve düşüncelerimiz üzerinde katkısı çok. Kendimizi ona bıraktığımızda bizi etkileyecektir.

Hava durumu ne olursa olsun, güzel bir yaşam için olumlu düşünüp geleceğe umutla bakmalıyız.

(Visited 14 times, 1 visits today)