Havanın İnsanları Etkilemesi Mümkün mü?

Yağmurlu, güneşli, karlı belki de rüzgarlı… Her gün birbirinden farklı hava durumları yaşıyoruz, peki bu durumun psikolojimizle bir bağlantısı olduğunu biliyor muydunuz? Aslında düşündüğünüz zaman bunun doğru olduğunu sizde görebilirsiniz ve hatta günlük hayatlarımızı düşününce bile net bir şekilde anlayabiliriz.

Duygularımız ve ruh halimiz gün içinde farklı etkenler aracılığı ile şekillenir. En basit şekilde iyi bir uyku çekmemiz bile günümüzü güzelleştirmeye yardım sağlar. Bunun gibi bir sürü örnekler verebiliriz fakat bazılarının bilmediği bir diğer örnekse hava koşulları. Her ne kadar anlamsız geliyor olsa bile, hava koşullarının psikolojimizle olan bağlantısı kanıtlanmış bir gerçektir. Dolayısıyla bu durum bir şekilde ruh halimizi de etkiliyor. Güneşli hava bu durumla en çok ilişkilendirilendir. Mesela yapılan bir deneyde insanların güneşli havalarda daha ılımlı ve olumlu olmasına rağmen kapalı yani güneşsiz havalarda ise bunun tersi bir şekilde olumsuz oldukları gözlemlenmiş. Güneşin asıl insanları etkileme sebebi yaymakta olduğu madde. Yaymış olduğu madde insanlarda mutluluk hormonu salgılıyor, bunun sonucunda ise güneşe bağlı olarak bu hormonun salgılanması artıp ya da azalıyor. Bu sebepten ötürü de insanların gün içindeki ruh hali ve davranışları gibi şeyler etkileniyor. Dahası bu duygular güneşin ısısına göre de değişiklik göstermekte. Sıcaklık ne kadar artarsa insanların da o artışı bağımlı bir agresiflik gösterdiği söyleniyor. Öte yandan yapılan bir başka deney de ise güneşin az olduğu ülkelerde depresyonun fazla olduğu tespit edilmiş. Deneyler dışında kendi hayatınızı düşünün mesela hava kapalı olduğunda enerjik olan çok az insan vardır. Çoğu insanın uykulu ve halsiz olduğu gözle görülür bir gerçektir. Zaten bunu kış günlerinden ve yaz günlerinden bile anlayabiliriz. İnsanlar yazın güne enerjik başlayabiliyor çünkü hava çoğunlukla açık oluyor fakat kışları bu durum tam tersidir. Aslında bunun nedeni bana göre renk tonlarından da kaynaklanıyor. Çünkü biliyorsunuz ki kışları daha çok gri ve siyah tonları hakimken yazları sarı gibi sıcak tonlar karşımızda. Düşündüğümüz zaman renklerin duyguları simgelendiği zamanlarda var, dolayısıyla havanın bize olan etkisinin bir nedeni de renklerden bence. Son olarak bir örnek daha vereceğim, bu örnek daha çok öğrencilerle ilgili aslında. Yazları hava açtıkça ve güneş ışınlarını yaydıkça derslere olan ilgimiz normale göre azalıyor ve sadece dışarı çıkmak istiyoruz. Kışları ise daha yorgun bir şekilde uyanıyoruz ve genelde pek canlı olamıyoruz. Bunun sebebinin de hava olduğu gayet açık.

Sonuç olarak bence kesinlikle hava koşulları insanın ruh halini doğrudan etkiler, araştırmalar olmadan da bu gözle görülür bir gerçektir ve ruh halimizi etkileyen en büyük faktörlerden de birisidir.

(Visited 45 times, 1 visits today)