Hayal

Küçükken kendime ait bir restoranım olmasını istemiştim hep. Peki ya gerçekten hayalimdeki gibi bir kafe veya restorana sahip olsam orayı nasıl düzenlerdim? Personelinden dekoruna kadar düşünülmesi gereken oldukça fazla husus var.

Düşünmeye öncelikle mekanının dışı ve içerisinden başlayalım. Genel olarak sadeliğin şıklığından yararlanırdım sanırım.

Yukarıdaki gibi koyu renklerin hakim olduğu bir restoran tasarlardım. Dış mekan olarak ise güzel bir manzaraya sahip olması için herhangi bir binanın üst katlarında olmasını isterdim. Ya da eğer deniz olan bir şehirdeyse deniz kenarında da olabilir. Dekorasyon malzemeleri olarak ise her masa için belirli sayıda mumluk ve duvarlarda yer alan birkaç tablo dışında bir şey kullanmazdım.

Bence en önemli detaylardan biri de mutfak. Şeflerin rahatça çalışabilmeleri için geniş ve harekete elverişli birmutfağa sahip olmak çok önemli.

Mutfağı da yukarıdaki gibi, hatta daha geniş bile olabilir. Şimdi ise en önemli konu olan ekibi seçmeye geldik.

Ekibimde şefler, garsonlar, mutfakta şeflere yardım etmesi için çıraklar ve tüm bu olan biteni kontrol etmesi için çok güvendiğim biri olması yeterli olur diye düşünüyorum.

Öncelikle garsonların sayısı fazla olmalı ki, akşam restoranın yoğun olduğu saatlerde müşterilerin hiçbirini bekletmemeliyiz. En önemli etken ise güler yüz. Sonuçta kimse kendisine somurtan bir insandan servis istemez öyle değil mi? Her daim sıcakkanlı ve samimi olmalılar. Bir de elbette yaptıkları işi ve çalıştıkları iş yerini sevmeleri gerek. Zorla geldikleri bir yerde onalardan mükemmel bir performans beklememiz pek mantıklı olmaz.

Şefler için ise bir tane işinde usta, deneyimli ve herkese yol gösterebilecek bir baş şef, onun kadar profesyonel olmasa da ona yardımcı olacak iki veya üç şef ve mutfakta kesme, doğrama ve sunum için yardım edebilecek çıraklar gerekli. Biraz fazla gibi görünebilir ancak sonuçta bir restoranın iyi veya kötü olması yapılan yemeklerin ve sunumun kalitesine bağlı. En çok buna dikkat edip bunun üzerine yoğunlaşmak gerekli.

Bir de ben orada bulunmadığım zamanlarda benim yerime müşteri memnuniyetini ve olup biten diğer her şeyi kontrol etmesi için birinin olması gerekli. Bunun için ise belki eskiden tanıdığım deneyimli birisi olabilir. Bir sıkıntı olduğunda paniğe kapılmadan sorunu çözebilecek olgunluğa sahip olmalı. Sonuçta restorana her türlü insan tipi gelebilir. Sabırlı ve sakin kalmak bu konuda çok önemli.

Benim hayalimdeki restoran için oluşturacağım ekip ve mekan bu şekilde. Kim bilir belki bir gün bu hayalim gerçek olabilir.

(Visited 62 times, 1 visits today)