Hayal Ettiğim Kütüphane

Arkadaşlar, benim hayalini kurduğum kütüphanede alttan hava verilecek. Düşünsenize, merdiven yok, asansör yok istediğiniz gibi üst kata çıkıp istediğiniz kitabı alıyorsunuz! 

Diyelim ki, bir araştırma yapıyorsunuz ve şarj bitmek üzere. Şarj aletinin robot gibi bacakları var. Sesli komutla şarj aletini çağırıyorsunuz. Şarj aleti de size geliyor!

Şimdi kendimizi orada çalışan bir görevli gibi düşünelim. Birisi geliyor ve bir kitap alıyor. Siz de o kişinin geliş tarihini ve getirmesi gereken tarihi not alıyorsunuz. İşte o kişi aynı tarihte geliyor. Başka kitap almaya gelmiş de olabilir. Bu yüzden dedektör gibi bir makine üzerinde kitabı arıyor. Eğer bulamazsa da alarm çalıyor ve o evine gidip kitabı getiriyor!

Arkadaşlar, bir kütüphanede olmasını istediğim başka bir şey ise, çocuk bölümünde geniş, kapısı olan bir ağaç olması. Bu ağacın içi aslında aydınlatmalı ve burası bir oyun alanı. Çocuklar bu ağacın içinde lego ve yapboz yapabilir, bağırıp çağırabilir ve koşturabilir. Ama ağacın dışı rahatsız olmaz mı diye sorarsanız cevabım HAYIR. Çünkü sadece ağacın dışı ses geçiriyor ama dışındakiler ağacın içindekileri duyamıyor. Bunun için bayağı bilim ve matematik gerekiyor öyle değil mi?

Bir diğer şey ise, uçan kitaplar. Girince bir robot size hangi kitabı istediğinizi soruyor. Sonra kitaplığa bir şeyler fısıldıyor. Aradığınız kitap da elinize uçuyor.

 

(Visited 7 times, 1 visits today)