Hayal Kur ve Harekete Geç

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü hayal kurmak geleceği yaşama isteği ve geleceğe dair umut barındırma belirtisidir. Hayallerimiz olduğumuz kişilerin aynasıdır. Bugüne kadar icat edilmiş her şey bir kişinin hayal kurmasının bir sonucu ya da ürünüdür. Her birimizin içinde oturduğu binalar bile bir mimarın hayal kurması üzerine oluşmuştur.  Dolayısıyla hayaller insanlara uğrunda yürüyebilecekleri bir amaç bulmalarını sağlar. Hayallerini ve ideallerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak, der Marian Anderson.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü hayal kurmak insanlara yön verir ve pek çok seçeneğe sahip yollar arasından kendilerine ait olan yoldan gitmelerinde yardımcı olur. Hayal kurmak sanılanın aksine gerçekleşmesi asla mümkün olmayan düşünceler peşinde koşmak değildir. Tersine gerçekleşmesi istenen şeyler üzerine düşünmektir. “Hayal kurmayı bırak ve harekete geç.” gibi cümleler günlük yaşantımızda karşılaştığımız cümlelerdir fakat açıkça görülüyor ki bu sözleri söyleyen kişiler durumu tamamen yanlış anlamış kişilerdir. Hayalini kurmadığınız şeyi gerçekleştiremezsiniz. Önce resmimi hayal ettim, sonra hayalimi resmettim, demiş Vincent Van Gogh. Hayal edecek bir resmi olmasaydı çizecek bir resme de sahip olmazdı. Bu nedenle hayal kurun ve harekete geçin.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü bu kişilerin kendi sınırlarını genişletmesinde ve potansiyellerini artırmalarında yardımcı olur. Bunun sebebi hayallerimiz aracılıyla oluşturduğumuz hedeflerimize yönelik attığımız adımların hayallerimiz sayesinde bir anlam kazanmasıdır. Bu da bize yaptığımız işlere tutku ve istekle bağlanma gücü verir. Sporcuları düşünün. Hemen hemen hepsi, yarıştan önce kazanacaklarını hayal ederler çünkü kaybedeceğini düşünerek yarışa girmek baştan kaybedilmiş bir yarışa sebebiyet verir. Ancak kazanmayı hayal etmiş ve hedeflemiş kişiler bu gayelerine ulaşabilirler.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü insanların hem başarı hem de başarısızlık elde etmek için durmadan hayal kurduklarına şahit oldum. Hayal gücümüz kategorilere ayrılır. Yıkıcı hayal gücü negatif olasılıklara, başarısızlıklara ve şanssızlıklara odaklanarak potansiyelimizi kısıtlamamıza yol açar. Eğer bir sınava başarısız olacağınıza inanarak girerseniz başarısız olmanı garantidir. Yapıcı hayal gücü ise bunun tam tersi şekilde çalışır. İnsan beyni düş ve gerçek arasındaki farkı ayırt edemez. Bir limonu kestiğinizi düşünün. Keserken yavaşça suyunun aktığını hayal edin. Daha sonra da zihninizde oldukça ekşi olan limonun tadına baktığımızı canlandırın. Pekçok insanın ağzı limon olmasa dahi kamaşır. Bilinçaltımız gerçek gibi canlandırdığımız her şeyi gerçek olarak algılar. Bu yüzden beynimizdeki nöron ağları bir limon yemişiz gibi tükürük salgısı üretmeye başlar.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü Albert Einstein’ın da dediği gibi:” Hayal gücü güç verir.Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” Kendiniz dahil kimsenin hayallerinizi küçümsemesine izin vermeyin. Hayallerinizi ışığında hayatınızı şekillendirmek sadece sizin elinizde. Unutmayın, her şey iki kez yaratılır. Önce zihinde, sonra gerçeklikte.

 

(Visited 284 times, 1 visits today)