Hayal Tekniği

Hayal Tekniği

2020 gerçekten çok eğlenceli bir sene olmadı. Çoğumuz covid-19 yüzünden çok az dışarı çıktık ve bunun yüzünden de herkes zamanlarının çoğunluğunu telefonlarıyla geçirdi. Çoğu insan evde geçirdikleri bu kadar zamanı daha iyi kullanmak istedi ama yeni bir hobi bulamadılar. Bu yüzden ben hayal tekniğini geliştirdim.

Bu hayal tekniği şöyle çalışıyor. İlk olarak yatağa uzanıp gözlerini kapatman gerekiyor. Sonra sana eğlenceli gelen bir şeyler hayal et. Aklına ne zaman eğlenceli bir şey gelirse onu kayda yaz ve yine uzanıp hayal etmeye devam et. Yaklaşık 10 dakika sonra kıyada yazdıklarını al ve onları oku. Yazdıklarından en eğlenceli olanı al ve o aktivite hakkında olabilecek kadar fazla öğren. Sonra seni covid-19 kapma riskini taşımayana kadar veya çok az taşıyana kadar o şeyi düzenle. Örneğin aklına parkur geldi. O zaman ilk olarak parkur hakkında videolar izle. Sonra bahçene bir parkur alanı kur. Mesela ağaçtan bir bariyer kurup onun üstünden hızlı bir şekilde atla veya bir yerden öbür yere işaret koyup onun üstünden atla. Ama eğer yazdığın şey düzenlendikten sonra eğlencesini kaybediyorsa kıyada yazdıklarından ikinci en eğlencelisini seçip aynı algoritmayı onun üstüne kullan. Örneğin aklına hobi olarak yüzme geldiyse ve kendin hiçbir şekilde bir yüzme alanı veya yüzme alanına benzer bir şey oluşturamıyorsan bir sonraki fikre geç. Bu tekniği ben kendim uyguladım ve sonuçlar çok etkileyiciydi. İlk olarak aklıma basketbol oynamak geldi çünkü basketbol oynamaya bayılırım. Bir süre boyunca nasıl bir basketbol sahası yapabilirim diye düşündüm ama sonra bir fikir buldum. Zaten bir basketbol topum vardı o yüzden top bulmak bir sorun değildi. Potaya gelince aklıma ilk basketbol potaların nasıl yapıldığı geldi. Eskiden insanlar bir direğe kendi yaptıkları bir sepet asıp o sepete topları atıyorlardı. Bende bunun üzerinden bahçemizde olan bir direğe evde bulduğum kovayı astım. Ama bir sorun vardı. Topu kovaya soktuğumda kovadan topu çıkaramıyordum. İlk başta aklıma kovanın altına kocaman bir delik kesmek geldi ama babamın çok kızacağını bildiğim için bunu yapmadım. Sonunda kovanın altına küçük bir basamak koydum ki onun üstüne çıkıp topu alabileyim.

Bu teknik bana telefonları ve tabletleri indirip karantinada iken bile dışarı çıkıp biraz hava almama yardımcı oldu. Bence sizlerde yeteri kadar düşünürseniz veya benim kullandığım yöntemi kullanırsanız er ya da geç sevdiğiniz ve karantinada yapabileceğiniz bir şey bulabilirsiniz. belki de tüm aile birlikte yapabileceğiniz bir şey bile bulabilirsiniz.

(Visited 44 times, 1 visits today)