Hayalim Crisco Redentor’un Omzuna Oturmak: Brezilya

Brezilya vatandaşları, hangi ülke olursa olsun pasaportlarının en çok evrilip çevrilip bakıldığı millettir. Etnik kökene dayalı bir ülke olmadığından herkes Brezilyalı olabilir. Rivayetlere göre Brezilya pasaportu, en çok kopyalanan pasaportlardan biriymiş…

Ayrıca tipik Brezilyalı diyebileceğimiz insanlar yoktur. Çünkü Kuzey Brezilyalı ve Güney Brezilyalı insanlar birbirinden oldukça farklıdır. Kuzeye samba diyeceksek Güney rock’n roll; Kuzey caipirinha ise Güney biradır. Kuzey’de Afrika ve Kızıl derili etnik kökenli Brezilyalılar yoğunluktayken; Güney, İtalyan, Alman, Polonyalı ve Japon kökenlilerin bulundukları yerdir. Bunla beraber Brezilya şehirlerinin gelişimi, ekonomik ve kültürel yapısı birbirinden farklıdır.

Miss Bumbum

Miss Bumbum yarışması fikri 2011 yılında gazeteci ve iş adamı Cacau Oliver tarafından ortaya atıldı. Etkinlik tombul kadın figürünün çekici kabul edildiği ülkede yükselişe geçti ve kazananlar tanınmaya başladı.

Rio Karnavalı

Hiçbir sene görkemini kaybetmeyen, ilginç kıyafetli kadınların yer aldığı ve coştuğu bir karnaval.

Sefalet, açlık ve sersefil bir yaşamın kol gezdiği, zengini ile fakirinin arasında Everest zirvesiyle Mariana çukuru kadar fark bulunan bir ülkede nasıl oluyor da para şakır şakır su gibi harcanabiliyor, insanlar bel kıvırıp dans edebiliyor şaşırıyorum doğrusu.

 

Brezilya Milli Futbol Takımı (Selecao-Seçilmişler)

Copa America 2016’da taraftarların akıllarından düşmüştür. Tarihteki tüm dünya kupalarına katılan tek takımdır. Katıldıkları 20 Dünya Kupası’nda 5 şampiyonluğu vardır. Fakat performansları böyle giderse 2018 Rusya Dünya Kupası’na katılmalarını beklemeyen takipçileri vardır. Bununla beraber Brezilya dünyaya birçok değerli futbolcu kazandırmıştır.

 

 

Samba

Rio’da her şubat ayında düzenlenen karnavalın kutlama ve eğlenceyi temsil eden dansının adı. Samba karnavalı dansçıları başlarında şaşalı ve en büyük kostümleri taşımak ile en zor dans adımlarını sergilemek konusunda birbirleriyle yarışırlar. Bu tip samba, daha gelişmiş bir versiyon olan uluslararası sambadan farklıdır. Rio karnavalında samba ferdi olarak uygulanırken, uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur. Hızlı hızlı ve yavaş olan samba ritminde Rio dansçıları üç adımlık hızlı ağırlık değişimlerini dizlerini hafifçe kırıp yükselterek yaparlar ve bunu için alternatif adımlar kullanırlar. Erkeklerin hareketleri daha abartısızken, bayanlar kalça hareketlerini vurgulayarak ustalıklarını gösterirler. Bu esnada görüntünün güzelliğini bozmaması açısından baş kesinlikle sabit tutulur.

Gezmek İçin İdeal Yaşamak İçin…
Sansasyon ve batma konusunda Türkiye’yi kıskanan ülke…Türkiye’de ne olay oluyorsa arkasından aynısı burada oluyor. Mesela 19 Aralık’ta Rusya büyük elçisi suikastı oluyor polis rus büyükelçiyi öldürüyor, hoop hemen arkasından polisin birisi Yunanistan’ın Brezilya büyük elçisini öldürüyor. 1 Ocak’ta Reina saldırısı oluyor hooop bir bakmışsın aynı gün manyağın teki eline silah alıp yılbaşı partisini basıyor ve 11 kişiyi öldürüyor.

Uyuşturucu kartellerinin dirlik vermediği bir ülkedir. İnternette hapishane isyanlarındaki kafa kesme, göz oyma, diri diri yakma vb. videoları dolaşması yetmezmiş gibi bu ülkede bir çok sokak infazı ve linç olayı yaşanıyor.

Siyasal yapısı gereği bu problemleri çok kolay çözemeyecekler gibi duruyor. Bunun üstüne hapishanelerinin %200 oranında doluluğa ulaşması da cabası…

MADE IN BRAZIL

Ve son olarak bize Marlon Teixeira , Francisco Lachowski , Andre Ziehe , Arthur Sales , Lucas Garcez , Cintia Decker , Izabel Goulart  , Adriana Lima , Alessandra Ambrosio gibi modelleri kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz..

 

 

 

 

 

Kaynakça:

https://eksisozluk.com/brezilya–72422

http://madeinbrazilmag.tumblr.com/

https://eksisozluk.com/samba–53276

https://tr.wikipedia.org/wiki/Samba_(dans)

(Visited 124 times, 1 visits today)