Hayalinizdeki Canavarlar

Genellikle birçok çocuğun hayal gücünde zombiler, kötü cadılar, canavarlar gibi rüyalarında gördükleri ürkütücü şeyler vardır. Yaratıklar çocukların gözünde genellikle yatağın altında bulunur ve gece yatınca çocukları korkutmak için bekler. Bunlar çocukların aklına bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerden gördüklerinden gelir. Henüz olgunluğa erişmeyen çocuklar karanlıktan, tek başlarına uyumaktan korkarlar. Sanki yaratıklar birden arkalarından çıkacak ve onları korkutacak sanırlar.

Benimse en çok korktuğum şey yüzümü yıkarken kafamı kaldırdığımda aynada “eli bıçaklı bir kızın beni öldürmeye gelmiş olmasıdır”. Ben hep bundan korktum. Bir diğeri ise, gece uykudan uyandıktan sonra “odamda yerde ölü bir kız görmek veya bir ölünün iskeletinin odamda bulunmasıdır”. Bunlar size biraz saçma gelebilir. Ancak benim ve benim gibi birçok küçük çocuğun hayal gücü bu şekilde olabilir.

Hayal gücünün hep olumsuz yönde olması gerekmez. Mesela; bir kitapta anlatılanların birden yanınıza gelip canlanması ve sizinle oynandıklarını hayal edebilirsiniz. Ancak bazıları vardır ki, hayal kurmayı hiç bilmezler, çünkü hayal güçleri zayıftır. Oysaki bence hayal kurmak çok güzel bir şey. Çoğu çocuğun gerçekleşmesini istediği şey upuzun bir merdivenle gökyüzüne kadar çıkmak ve orada bir bankın üzerine oturmaktır. Bence orada sonsuza dek oturabiliriz. Peki düşündüğünüz her şey gerçekleşse nasıl olurdu? Hayat çok kolay ve güzel olurdu. Hep istediğimiz şeyler gerçekleşmez miydi? Işınlanma, sihir, korkularımızı kolayca yenme gibi birçok şey…

(Visited 126 times, 1 visits today)