Hayalleri Değiştirebilecek Bir Turizm

Dünyayı gezmek, dünyanın farklı yerlerinde bulunan doğal veya beşeri yapıtları görmek herkesin hayali olmuştur. Bu hayali çoğu kişinin gerçekleştirememesinin en büyük nedeni maddi sıkıntılar olarak görülür. Eğer maddi sıkıntıları ortadan kaldırmak için insanlara bir şans verilseydi insanların çoğu bu şansı hayalleri olan dünya turu için kullanırdı.

Yakın gelecekte ise insanların bu haklarını başka alanlarda kullanmasına sebebiyet verecek birçok yeni ve bir o kadar da enteresan etkinlikler ortaya çıkacak, bu etkinliklerden biri ise NASA’nın 2050 yılında çıkaracak olduğu uzay turizmi.

İnsanların çoğunu derinden etkileyen bu fikrin ücret olarak da dünya turundan aşağı kalır yanı yok. Yaklaşık olarak 250 bin dolar olması beklenen bu gezi insanları uzay boşluğunda bir haftalık bir geziye çıkaracak. Eğer beklendiği gibi olursa insanların tatil anlayışını farklı bir boyuta taşıyacak olan bu turizm şekli ben dahil olmak üzere birçok kişide büyük bir heyecan oluşturuyor.

İnsanların bunca yıllık alışkanlıklarını hatta üstüne hayaller kurduğu olayları bile değiştirebilecek seviyede olan bu turizm şekli insanların 2050 yılını dört gözle beklemesine sebep oluyor.

Fakat bu etkinlik ne kadar insanların çoğunda heyecan yaratsa da uzay turizmi için dünyadaki birçok güzelliği hiçe saymak hiç de doğru bir yaklaşım olmaz. 2050 yılı gelse dahi eski hayallerinden vazgeçmeyerek dünyadaki görülmemiş yapıtlara tanıklık edecek insanlardan da fazlaca bir sayıda bulunmaktadır.

Maddi anlamda dudak uçuklatan bu tatil anlayışı olarak da adlandırabileceğimiz turizm şekilleri için eğer bir tercih yapacak olsaydık  hangi tarafın daha ağır basacağı meçhul olurdu.

Eğer bana hangi tarafta olacağa mı sorsaydınız ben daha yeni ve güncel olarak nitelendirebileceğimiz uzay turizminini seçerdim. Bunun asıl nedeni ise günümüzde ulaşılması çok daha zor hatta belirli eğitimleri almadıysanız imkansız olan bu etkinliği günümüzde ulaşılması daha kolay olan dünya turuyla aynı şartlar altında erişebilmek çok daha ilgi çekici ve eğlenceli olurdu.

Kısacası iki turizm şekli de maddi olarak büyük ücretlere tabi etse de maddi sınırları ortadan kaldırdığımız zaman yeni ve ilginç olması dolayısıyla uzay turizmi en azından benim için ağır basan taraf oluyor.

 

 

 

(Visited 90 times, 1 visits today)