Hayallerimiz ve İsteklerimiz

Biz insanlar sürekli bir şeyler isteriz. Yeni çıkan bir telefon, son model araba, yeni kıyafetler, kitaplar… Bir de bunların yanında kendimiz için, ruhumuz için istediğimiz bazı şeyler vardır: Bizi zor zamanlarda destekleyen bir arkadaş, güzel bir aile… Bütün bu istediklerimiz sürekli kafamızda döner durur. Peki biz bir şeyi çok isteyince mi olur yoksa kafaya takmayıp akışına bıraktığımızda mı olur?

Benim hayatımı güzelleştiren şeyler hep ben beklemediğim anda onu düşünmediğimde oldu. Mesela bir sınava gireceğimde ben o sınavı kafaya takmadığım zaman başarılı oldum. Taktığımda da bir sürü dikkat hatası yaptım. Ya da senenin başında herkes kendine yeni arkadaş bulmaya çalışırken ben sadece bekledim. Çünkü bir şey geleceği zaman zaten gelir ama bazen biz kendimizce önemli olan şeyin altını çizmeye çalışırken kağıdı yırtarız. Ve onun olacağı varsa da olmaz. Yani biz bir şeyi çok istersek de o şey olmaz ama onu kafaya takmayıp her şeyi akışına bırakırsak o şey olur. O yüzden hiçbir zaman kafaya takmamak gerek.

Herkes sürekli evrene olumlu mesaj verin o size mutlaka geri döner diyor ama şöyle de bir şey var bir şey olacaksa olur sen onu engelleyemezsin. O yüzden evrenden bizim kontrol edebileceğimiz şeyleri dilemek daha mantıklı ve gerçekçi oluyor. Mesela yeni iş kuran biri sürekli yatıp, işinin başında durmayıp kendi içinden ” Yeni kurduğum işte çok başarılı olacağım, evrenden bunu diliyorum ve istiyorum.” derse tabii ki de başarılı olamaz. Yani asıl kontrol hep bizim elimizde. O adam gecesini gündüzüne katıp çalışsaydı ve sonra onu kafaya takmasaydı evet belki başarılı olabilirdi. Yani iş sadece evrenden dilemekle de olmuyor maalesef.

Geçen yıl herkesin eline bir kere olsa da geçen Mark Manson’ın “Kafaya Takmama Sanatını” ben de okudum. Orda da Mark Manson isminden de anlaşılacağı gibi olayları çok da kafaya takmamamız gerektiğini söylüyor. Ve o adam geçmişte yaşadığı onca kötü olaylara rağmen şu an çok mutlu bir şeklide yaşıyor sizce bunun nedeni ne olabilir?

Sonuç olarak biz bir şeyi çok istersek o olmaz ama kafaya takmayıp o olayı düşünmediğimizde iyi sonuçlar elde ederiz. Ve bazı şeyleri sadece evrenden dilersek de olmaz. Biz elimizden gelenin fazlasını yapıp onu üzerine çok düşünmezsek başarılı ve mutlu oluruz.

 

(Visited 73 times, 1 visits today)