Hayallerimizle Yaşamak

Hayal kurmanın anlamsız olduğunu düşünenler, tamamen hayal dünyasında yaşayanlar ve hayallerin bizi güçlendirdiğini düşünen insanlar var. Peki hangisinin üzerimizdeki etkisi daha iyi veya hangisi daha güçlü? Daha az hayal kurmak mı yoksa hayallerimizin peşinden koşarak her zaman hayal kurabilmek mi? Ben hayal kurmanın gücüne inanlardanım.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü bizi biz yapan, benliğimizi oluşturan şey hayallerimizdir. Hayalleri olmadığını iddia eden bir insan bile geçmişi özler, her şeyin geçmişteki gibi olmasını hayal eden insandır. İlerde nasıl bir insan olmak istediğimiz, ne olmak istediğimizi hayal ederek benliğimizi oluşturur kendimizi o hayallere göre şekillendiririz. Hayal eder, o hayale ulaşmak için çalışırız. Azimle o hayale ulaşabilmek için elimizden gelen her şeyi ortaya koyarız. Bu sayede de bir yaşama amacımız, hayatta kalabilmek için bir nedenimiz , “Ben kimim?” ve “Ben neden yaşıyorum?” sorularına cevap buluruz ve cevap verebiliriz. Ama bu demek değildir ki hayal dünyasında yaşamalıyız. Hayallerimizin gerçekçi olması, kendimize uygun olması, ulaşabileceğimiz şeyler olması lazım. Diğer türlü sadece hayal kırıklığına uğrarız.

Hayal kurmanın gücüne inanıyorum çünkü bizi daha iradeli ve güçlü bir insana dönüştürdüğüne inanıyorum. Hayallerimizin olması bizim sınırlarımızı belirler. O hayallere ulaşmak için kendimizi bazı şeylerden uzaklaştırırız ve duvarlar öreriz. Bu hayale ulaşmak için ördüğümüz her duvarla daha iradeli ve güçlü bir insan oluruz. Her insanın kendince bariyerleri vardır. Aşmaması gereken ve ince ince ördüğü duvarları… Hayallerimize ulaşmak için verdiğimiz uğraşın sonucudur bu da. İşte bu yüzden hayal etmenin gücüne inanıyorum.

Hayal etmenin gücüne inanıyorum çünkü inandığımız şeylere, istediğimiz şeylere hayal etmeye başlamakla ulaşırız. Hayal etmeye başlarsak gerisi çorap söküğü gibi beraberinde gelir. Bir şeyi ister, hayal ederiz. Sonrasında o şeye inanır ve emek sarf ederiz. Bu şekilde ulaşırız işte başarıya.

Kısacası hayal etmenin gücüne inanıyorum çünkü bizi daha güçlü bir insana dönüştürdüğüne, bizi tanımladığına, kendi benliğimizi anlamlandırmamıza yardımcı olduğunu düşünüyorum. Hayallerimiz sayesinde istediğimiz yerlere ulaşırız. İnanmanın başarmanın yarısı olması gibi hayal etmek de başarmanın yarısıdır. Yani bir bakıma hayallerimiz sayesinde yaşarız.

(Visited 86 times, 1 visits today)