Hayallerin Ötesi

Yaşam standartları ne olursa olsun herkes daha iyilerine ulaşmak için hayal kurar. Ve önümüzde iki seçenek olur; mücadele etmek ya da pes etmek. Hayallerine ulaşmak isteyenler mücadele etmeden gerçekleştiremez hayallerini. Vazgeçmek mücadele etmekten daha kolaydır ama sonuca odaklandığımız takdirde mücadelemizin karşılığını alacağımızı bilmeliyiz. Ne kadar iyi açıklamış  Walt Disney ‘’  Bütün hayallerimiz gerçekleşebilir, eğer kovalayacak cesaretimiz varsa.’’ İçimizden başarısızlık korkusunu atarsak hayallerimize bir adım daha yaklaşabiliriz. Hep şu cümleyi getiririm aklıma: Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş yeter ki vazgeçme!

Başarısızlıklardan doğar başarı. bu başarısızlıklardan deneyim kazanarak, sınırları zorlayarak zirveye ulaşmak mümkün. Bu sayede bunlardan ders çıkarıp farklı bir metod denemelisiniz. Albert Einstein’in bir sözüne yer vermek istiyorum: ’’Aynı deneyi, aynı ortamlarda defalarca yapıp farklı sonuçlar elde etmeyi hayal etmek aptallıktır.’’ Vazgeçmek yerine farklı yollar denemenizden bahsetmiş.En basit örneğinden bir bebek yürümeyi öğrenene kadar defalarca düşer ama sanki hiç düşmemiş gibi aynı hırsla devam eder ve sonunda yürümeyi başarır. Anlayacağınız üzere hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. Hayalleriniz gerçekçi olduğu sürece ve kendinize inandığınız sürece gerçekleştirmek için engeliniz kalmaz. Eğer ki hayallerinizi hala gerçekleştiremiyorsanız hayata bir kere geldiğinizi düşünün. Paulo Coelho demiş ki: ‘’Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı. Harekete geçin’’. Ne kadar da doğru söylemiş. Hayattaki beklentilerinizi düşünün. Hayatınızda değiştirmek istediklerinizi, hayatınıza eklemek istediklerinizi…                                                                                                                                                         Ve içinizde başarısızlık korkusu varsa hayallerine ulaşan, başarılı olan insanlardan ne farkınız olduğunu düşünün. Eğer bir farkınız varsa cesaretsizliktir o fark. Çevrenizdekiler ne derse desin kendinizi siz yönetiyorsunuz, başkalarının olumsuz düşüncelerine yer vermeyin kafanızda. Bu düşünceler sizin motivasyonunuzu düşürecektir ve özgüveninizi yok edecektir.                                                                     Hayallerinize bir adım daha yaklaşmanın bir diğer yolu ise yol haritası çıkarmaktır. Başka bir deyişle hedef belirlemelisiniz. Belli bir hedefiniz olursa hem kafanız daha rahat olur hem de hayatınızı düzene sokarsınız. Bunu kendinize göre oluşturmaksa sizin elinizde. Bunun için kendinizi tanımaya ihtiyacınız var. Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Örneğin hayaliniz istediğiniz bölümü kazanmaksa öncelikle kendinize çalışma planı oluşturun. Düzenli olarak, kendinizi fazla sıkmayacak şekilde bu yolu izleyin. Dediğim gibi bu yolda ‘’sen yapamazsın, asla başaramazsın’’ gibi olumsuz düşüncelere kulak asmayın. Bu küçük hedeflerinize ulaşırsanız bunun sonraki adımı ise hayallerdir. Böylelikle hayallerinize de ulaşabilirsiniz.                                                                                Thomas Edison’dan örnek verecek olursak çevresindekilerinin olumsuz sözlerine kulak asmayıp azimli ve kararlı bir şekilde çalıştı ve şu an her evde kullanılan, yokluğunu arayacağımız ampulü icat etti. Demek ki hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş yeter ki vazgeçmeyin!

Hayallerimizi gerçekleştirmek, hayatımızı yeniden inşa etmek için gerekli olan şeyler bizde saklı aslında. Yapmamız gereken tek şey onları ortaya çıkarmak, harekete geçmek. Hayallerin ötesine geçmek mümkün yeter ki vazgeçme!

(Visited 51 times, 1 visits today)