Hayallerin Ötesi

Dünyada bütün insanlar eşit şartlara sahip değil. Bazı çocuklar çok zor şartlarda yaşamak zorunda kalabiliyor. Onlardan birini size tanıtmak istiyorum. Onun adı Muhammed Halil, Suriye’den Türkiye’ye 2012 yılında savaştan kaçarak gelmek zorunda kalmış.
Evlerini, eşyalarını bırakıp ailesi ile birlikte ülkemize gelmiş. Türkiye’deki insanların konuştuğu dili bilmediği için ilk başta çok zorlanmış. Ailesi ile gelirken yanlarına çok az bir para alabilmişler. Hayatlarına devam edebilmek için çok çalışmışlar. Türkiye’de kendilerine yeniden bir hayat kurmuşlar. Muhammed hem para kazanmak için çalışmış, hem de okula gitmiş. Önce Türkçe konuşmayı öğrenmiş, sonra yaşıtları gibi diğer tüm dersleri.
Muhammed Kilis’de devlet okulunda okumuş, kendisine yardımcı olan öğretmenlerinin de yardımıyla çok çalışmış, 2019 yılı LGS sınavında herkesi geride bırakıp birinci olmuş. İlerde fizik mühendisi olmak istiyor. Şartlar ne olursa olsun Muhammed bize gösterdi ki hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş. Yeter ki vazgeçme!

(Visited 66 times, 1 visits today)