Hayallerinde Ötesinde

Neredeyse her insanın bir ya da birden fazla hayali vardır. Bazıları bu hayallerini gerçekleştirmek uğruna aklınıza gelebilecek her şeyi göze alabilirken. Bazıları ise bu hayali sadece düşünmekle yetinir. Peki ya size, eğer hayal kurmak nedir ya da bu direkt hayal nedir diye bir soru yöneltsem. Her kafadan farklı bir ses çıkar. Bunun nedeni ise her insanın konuya bakış açısı. Ama aynı zamanda size şöyle de bir şey daha desem hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş.

Tekrardan çoğu insan ya kafayı yediğimi ya da onlarla dalga geçtiğimi düşünür. Çünkü herkes hayallerin zaten en ötede, en zirvedeki yer olduğunu düşünür. Hatta bunu okuyan çoğu kişide muhtemelen bu şekilde düşünüyorlardı. Ama ben sadece bir örnekle bu tezi size kanıtlayacağım. Örnek vereceğim kişi basketbolu bilmemesine rağmen neredeyse herkesin tanımış olduğu kişi LeBron James. Çoğu kişi ne alaka,bu adam zaten basketbolu doğduğundan beri çok iyi bir şekilde oynuyor diye düşünüyor çoğu kişi. Ama o çocukluğunu zaten babası olmadan ve kıt kanaat annesinin yarım yamalak olan işiyle geçinmeye çalışıyorlardı. LeBron ise kendi kendi okul takımının Amerikan futbol bölümünde oynayan bir çocuktu. Ve ona hayali sorulduğunda sadece şöyle diyordu:
-Ben geleceğimde sadece düz bir meslek ya da amatör liglerde Amerikan futbolu oynamak istiyorum.
Bana kalırsa gayet düz çoğu kişinin aklına neredeyse ilk gelebilecek hayallerden birisi değil mi? Ama bir gün şans onun da yüzüne güldü ve arkadaşlarıyla parkta otururken bir koç yanına gelip:
-Kim daha hızlı koşar?
Diye sorar. LeBron hemen:
-Ben buradakilerin hepsinden daha iyi koşuyorum.
Gelen koç hemen parkın etrafında bir koşu yaptırır ve kazanan LeBron olur. Bu sayede LeBron bir takıma girer ve orada kendini geliştirir. Sonra üniversiteye gider ve oradanda NBA’a ilk sıradan seçilir ve kısa zamanda çok iyi işler başararak ismini bütün dünyaya duyurur. Peki ya dediğim gibi bu çocuğun hayali sadece düz bir memur olmaktı. Ama şu an bütün dünyanın tanıdığı bir NBA yıldızı. Ama bence çok da büyük hayeller kurulmamalı çünkü bu hayal gerçekleşmediği takdirde çok büyük hayal kırıklığına yol açabilir. İşte bunun gibi daha çok fazla örnek var ama dediğim gibi hayallerin ötesine geçmek mümkün.

Bunun gibi daha niceleri ama asıl demek istediğim. Siz asla hayal kurmayı bırakmayın ama bu hayali kurarken de asla bu hayal uğruna çalışmayı ve çabalamayı ihmal etmemelisiniz. Bu verdiğim örneklere de dayanarak hayallerin ötesine geçmek artık mümkün olabilir.

(Visited 58 times, 1 visits today)