Hayat

Hayat birçok sürprizi içinde saklayan bir yolculuktur. Bu sürprizler bazen bizi mutlu eder bazense mutsuz. En ilginç olanı, bize hayatın neyi getirip neyi götüreceğini bilemememiz, sahip olduklarımızı ömrümüzün sonuna kadar elimizde tutup tutamayacağımızdan asla emin olamamamızdır. Yani yaşarken asla ne oldum dememeli, ne olacağım demeliyiz. Bir insan içinde bulunduğu parlak, başarılı durumun ömrünün sonuna kadar sürüp gideceğini düşünürse hata eder. Çünkü yarın her şeyin değişebileceğini ve kötü bir duruma düşülebileceğini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.

Eskiden birlikte zaman geçirmekten keyif aldığım ve eğlendiğim bir arkadaşım vardı. Bu arkadaşımın ailesinin maddi durumu da gayet iyiydi ve arkadaşım hepimizden çok çok daha iyi şartlara sahipti. Yaşımız ilerledikçe arkadaşımda bazı değişiklikler olmaya başladı. Artık bizi maddi yönden kendinden daha küçük görüyor ve bunu da bizimle dalga geçerek belli ediyordu. Pek bizimle gezmek istemiyor, gezerse gittiğimiz mekanları beğenmiyor ve basit buluyordu. Devamlı babasının parasıyla böbürleniyor, telefonlarımızın en son model ,pahalı telefonlar olmayışıyla dalga geçiyordu.  Bu bir süre sonra hepimizi rahatsız etmeye başladı ve biz de birer birer onla olan arkadaşlığımızı bitirdik. Artık o kendisi gibi paralı ve zengin insanlarla beraber geziyordu. Ancak işler onun için maalesef iyi gitmedi. Bir süre sonra babasının işlerinde problemler çıktı ve babası iflasın eşiğine geldi. Bu durumdan etkilenen ailede başka anlaşmazlıklar da çıktı ve maalesef anne ve babası ayrılmak zorunda kaldı. Arkadaşımın içine düştüğü bunalımı tahmin edebilirsiniz. Tüm o ”dost” dediği insanlar birer birer onu terk etti. Çünkü şimdi de onlar onu kendilerinden biri gibi  görmüyordu. Arkadaşım yaptığı hatayı anlamıştı. Tekrar bizlerle birlikte olmak istediğini ve hepimizden özür dilediğini söyledi. Bizim için , yaptığı yanlışı anlaması çok önemliydi. Elbette onu affettik. Sonraki süreçte babasının durumu tekrar toparlandı ama arkadaşım bir daha asla öyle davranışlar sergilemedi.

Bugün için sahip olduklarımızı, yarın kaybetmeyeceğimizin garantisi yoktur. Bu kayıplar maddi olabilir, sağlığımız olabilir veya sırtımızı dayayıp güvendiğimiz insanlar olabilir. Hiç tahmin edemeyeceğimiz talihsizlikler yaşayabiliriz. Çünkü hayat devamlı bir değişim halindedir. Çevremizde mutlaka benim arkadaşımın başından geçen bu olay gibi olaylar yaşayanlar vardır. Bunların hepsini bir ders gibi değerlendirmeliyiz ve hayatımız boyunca bu tür hatalara düşmemek için dikkat etmeliyiz.

Ne kadar sağlıklı, ne kadar zengin, ne kadar güçlü olursak olalım, tüm bunların geçici olabileceğini aklımızdan çıkarmamalı ve sahip olduklarımızla böbürlenmemeliyiz.

(Visited 1 times, 1 visits today)