Hayat Dersi

Herkes çocuğunu akademik olarak geliştirmeye ve her zaman onların 1. olmasını istiyorlar fakat bunu tersi düşünen velilerimizde var. Peki ya “Sınıfın en iyisi olmak zorunda değilsin, notların çok kötü olmadığı sürece ortalama
notlara sahip olmak iyidir. Diğer becerileri öğrenmek için yeterli boş zamana ancak
bu şekilde sahip olabilir” diye düşündük mü hiç?

Herkes başarıya  çok önem verir fakat kaç kişi bunun anlamını biliyo hiç bir fikrim yok. Başarı demek ;Belirli bir eylemin belirli bir süre içinde gerçekleştirilmesidir. Başarı aynı zamanda bir hedefi gerçekleştirmek veya bir hedefe ulaşmak anlamında da kullanılmaktadır. Başarı büyük bir projeyi kapsayacak şekilde çok geniş olarak tanımlanabileceği gibi, bir projenin veya görevin tek bir bileşeni ile de sınırlandırılabilir.Başarı bir işyerinde veya bir bireyin kişisel yaşamında da gerçekleştirilebilir. Örneğin, bir bireyin kişisel hedefi yeni bir kariyere kabul edilmekse, bireyin bu kariyere kabul edilmesi olayı da bir başarı olarak ifade edilebilir.Başarı kişisel, finansal veya kariyer hedeflerine ulaşmış bir kişiyi tanımlamak için de kullanılan bir terimdir.Başarı başka bir bireye göre daha fazla varlıkları (para ya da istenen herhangi bir eşya) olan bir bireyi tanımlamak için de kullanılan bir terimdir. Örneğin, profesyonel bir futbolcuya “başarı” denebilir.

Başarı sadece akademik yönden olamaz,akademi tabii ki de her zaman çok önemlidir fakat her insan akademik yönden başarılı olup o yönden hayatını devam ettirmek zorunda değildi.Hatta birazcık düşündüğünüz zaman zengin olan çoğu insan akademik yönden değil de spor vb. dallardan zengin olup parayı bulmuştur.Her insanının yetenekli olduğu dal farklıdır bu bazen spor bazen ticaret bazen ise akademik olabilir.Ülkemizdeki iğrenç zihniyet yüzünden bir çok insan yerlerde sürünüyor bunun da maalesef ki tek sebebi onları yetiştiren sadece akademik başarıya odaklanmış olan geri zihniyetli ailelerdir.Şunu asla ama asla anlamıyolar fakat her insan okumak zorunda değildir ve okumayan insanlar başarısız olacak diye bir şey yoktur.Bir çok futbolcu bir çok basketbolcu bir çok galerici insanlar çoğu okumuş insandan daha zengindir.

Yaşadığımız devirde akademik başarıya olan saygı ne kadar fazla olsada her zaman zengin olmak yani fazla para bunun önünce geçmiştir.En basitinden bir örnek olarak her insan tatil yapmak ister güzel yerlerde yemek yemek ister ve bunu sağlayabilcek tek şey paradır.Ve maalesef ki bu olay meseleğinize göre değişssede akademik başarısı çok iyi olan insanlar bile bazen bu aktivetileri yaparken zorlanıyor.

Bu her zaman bir risktir.Ama unutmayın ki risk almadan zengin olamazsınız.

(Visited 26 times, 1 visits today)