Hayat Hep Böyle Zor mudur Leon?

Bu blog yazımda tam anlamıyla hayran olduğum bir filmden bahsedeceğim. Adı Leon: The Professional. Ancak Türkiye’de adı “Sevginin Gücü” olarak geçiyor. Mutlaka adını duymuşsunuzdur. Adıyla ne kadar bağlantılı olduğunu izlediğinizde gerçekten anlıyorsunuz. Mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğüm bu filmi sizlere anlatmak istiyorum.

Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen 1994 yapımı bir Fransız filmi olan Leon’un başrollerini, Leon rolünde Jean Reno ve Mathilda rolünde Natalie Portman paylaşıyor. Bu isimleri Norman Stansfield rolünde Gary Oldman takip ediyor. Gerçekten de mükemmel bir oyunculuk sergiliyorlar. Bu da filmi hem konusu hem de mükemmel kadrosuyla daha da ilgi çekici hale getiriyor. Filmde Leon, New York’da yaşayan ve küçüklüğünden beri Tony’nin yanında çalışan profesyonel bir tetikçiyi canlandırıyor. Hayatını yaptığı işe göre yaşayan ve bu sebeple hep tek başına çalışan biri Leon. Komşularının, Mathilda ve ailesinin, evine DEA’da polislik yapan ancak uyuşturucu ticaretiyle uğraşan Norman Stansfield gelir. Mathilda’nın ailesini alacak verecek davası sebebiyle öldürür. Ve ailenin üvey çocuğu Mathilda, bu durumdan şans eseri kurtulur.  Bu durumda başka çaresi olmayan Mathilda, Leon’a sığınır. Leon tek başına çalışmayı prensip edinmiş biri olarak bu durumdan ne kadar rahatsız olsa da bi süre sonra bu durum onun hoşuna gider. Yaptığı tetikçilik işlerinde Mathildayı yanına almaya başlar. Ailesinin intikamını almak isteyen Mathilda’ya bir süre sonra Leon da yardım etmek ister ve bunu şahsi bir mesele haline getirir.

Öğrendiğime göre film ilk çıktığında Leon ve Mathilda arasındaki yaş farkı eleştirilmiş. Bence Mathilda’nın Leon’a olan sevgisinin güçlü bir aşk duygusundan ziyade daha aşkı bilmeyen bir çocuğun ilk kez böylesine güzel gördüğü sevgiyi yorumlama şekliydi ve bunun Leon da farkındaydı. Mathilda da Leon’a yaşama sevinci katmış ve ona gerçek sevgiyi vermiştir. Dediğim gibi ismi bu açıdan baktığınızda gerçekten de anlam kazanıyor.

Beni en çok etkileyen sahne ise kesinlikle son sahne oldu. Bu kadar anlamlı yazılamazdı bir son. Hala hatırladıkça tüylerim diken diken olur. Her şeye rağmen Leon sözünde durmuş, son nefesinde dahi Mathilda’nın intikamını almıştır. Ayrıca bir diğer etkileyici bölüm ise yine son sahnelerde Stansfield’ın Leon’u evden çıkarmak için tüm polis teşkilatını kullanması ve buna rağmen Leon’u yakalayamamasıydı. Mathilda’nın ise en son “Burda rahat edeceğiz Leon.” dediği kısım sözün bittiği noktaydı. Eğer bu filmi izlediyseniz tekrar izleyin. Eğer hala izlemediyseniz hiç düşünmeyin ve izleyin. Her izlediğinizde ayrı bir tat alacağınızın garantisini verebilirim. Gerçekten çok güzel dersler çıkaracak ve kendinize çok güzel bir artı kazandıracaksınız.

Olabildiğince kendi fikirlerimi de katarak size bu film hakkında birkaç şey anlattım. Umarım film hakkında yardımcı olabilmişimdir size. Oyuncu kadrosunu, kaynakçayı ve gerekli linkleri en altta bulabilirsiniz.

Oyuncular ve Rolleri:
Jean Rêno – Léon, profesyonel bir tetikçi
Gary Oldman –  Stansfield, yolsuz DEA ajanı
Natalie Portman – Mathilda, 12 yaşında bir kız
Danny Aiello – Tony, Léon’a tetikçilik işleri veren mafya
Michael Badalucco – Mathilda’nın babası
Ellen Greene – Mathilda’nın annesi
Peter Appel –  Malky
Willi One Blood – Blood
Don Creech – Neal
Keith A. Glascoe – Benny
Randolph Scott – Jordon
Elizabeth Regen – Mathilda’nın kız kardeşi
Carl J. Matusovich – Mathilda’nın erkek kardeşi
Frank Senger – Fatman
Lucius Wyatt Cherokee – Tonto

Fragman: https://m.youtube.com/watch?v=7_JJXRJv0kE

Filmin tamamı:  https://m.youtube.com/watch?v=diW2vdXUBXg

Son sahnenin videosu: https://m.youtube.com/watch?v=fWdpvNFc4ec

 

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sevginin_G%C3%BCc%C3%BC

https://www.youtube.com/results?search_query=leon+fragman

http://www.beyazperde.com/filmler/film-9684/kullanici-elestirileri/en-yeniler/

 

(Visited 254 times, 1 visits today)