HAYAT VE KURALLARI

   Kimisine göre hayatta kurallar yoktur, herkes kendi kuralını kendi yazar,kendi yaşar. Kimisine göreyse hayatta belli başlı kurallar vardır nolursa olsun değişmez ,hep aynı kalırlar. Bu kurallar, çoktan var olduğuna inandığımız ya da kendi yazıklarımız, bize rehber olurlar. Peki kim haklıdır? Rehberimiz,”Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığıyla ters orantılıdır.” diyen Murphy kanunu mu yoksa “Evrene göre kural yoktur. Bir şeye sahip olduğunuzun hislerini sunarsanız evren de buna yanıt verir.” diyen çekim yasası mıdır?

  Ben evrende bazı kurallar olduğuna inanlardanım. Bana göre nolursa olsun değişmez bazı kurallar vardır hayatta ve hep onlara göre olur yaşananlar. Bir şeyin olma olasılığı ile isteme olasılığının ters orantılı olması ise bu kurallara güzel bir örnektir. Bir şeyi ne kadar istersek, o şey o kadar olmaz. Çünkü o iş olsun diye, yapmayacağımız şey yoktur ve yine bunlar biz farketmeden karşımızdakine zarar verir, bizi ise içten içe delirtir. Sırf istediğimiz olsun diye yaptığımız o hareketler aslında kendi kendimize istediğimizin olmasını engellememize sebep olur. Buysa evrenin bize taktığı çelmelerden sadece biridir. Buna benzer olarak başka bir Murphy kanunu “Sahip olduğunuz en hassas şey düşüp kırılıcak olandır.” der. Bir şeye ya da birine olan fazla sevgimiz ve isteğimiz onu kırarak onun olmasını engeller. Çok sevdiğimiz ve gitsin istemediğimiz, kalması için yaptığımız onca şeyin karşılığı,onun gitmesi olur. Burada bunlara etken olan ise korkudur ve korku en güçlü duygulardan biridir,çoğu insana yaptıramayacağı şey yoktur. Korku,sevgi ve istek hissi birleştiklerinde ise kötü şeyler kaçınılmazdır. Etraf kalp kırıklıkları ve gözyaşlarından geçilmez.

 

   Bunların olmaması için yapmamız gereken şey basit gibi gözüksede çoğu kişinin yapmakta zorlandığı hatta yapamadığı her şeyi zamana ve oluruna bırakma işidir. Korkusu olan kişi zamana bırakamaz , isteyen kişi ise bekleyemez ve yine sonunda evrenin değişmez kurallarının dedikleri olur. Kaybederiz, sahip olamayız, üzülürüz. Bu durumda yapamayacak olsak da zamana bırakmayı denemekte fayda vardır. Bir şeye fazla anlam yüklemek, değer vermek, istemek bizi üzer. Gereken değer ve anlamla,fazla düşünmeden zamana bırakmak ise bizi mutlu eder ve istediğimize ulaşmamızı sağlar. Başka bir Murphy kanunun dediği gibi:”Ne zaman ki bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelecektir.” Yani ne zamanki fazla düşünmeyi bırakır, korkmaz ve olanları zamana bırakırsak o zaman istediğimiz olur ve mutluluk bizi bulur.Evrenin kuralları varsa bizde ona göre oynamalıyız.

(Visited 32 times, 1 visits today)