Hayata Bağlayan Projeler

Televizyon bağımlılığı günümüzdeki problemlerden biridir. Birçok açıdan televizyon bağımlılığının zararları vardır. Özellikle bazı ülkelerde televizyon izlenme süreleri çok ciddi bir artışta ve bu durumun önüne geçmek için halen yapabileceğimiz şeyler var.

Eğer toplumun yüzde 85’inin en sık yaptığı aktivitenin televizyon izlemek olduğu bir ülkenin Kültür ve Turizm bakanı olsaydım bu durumun önüne geçmek için yapacağım birsürü proje olurdu. İlk olarak yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar tatillerinde teknolojik aletler getirmenin yasak olduğu şehirlerden uzak ormanlarda kamplar düzenlerdim. Bu kamplarla birlikte hem insanlar televizyon olmadan nasıl güzel vakit geçirilebileceğini hem de televizyon olmayınca daha sağlıklı olduğunu görür.

Başka bir projem ise ülke genelinde bir gün şeklinde olurdu. Herhangi bir ayın herhangi bir gününü belirlerdim ve bugünde herkesin saat sabah dokuz ile akşam dokuz arasında dışarı olması zorunlu olurdu. Bu saatler arasında bakanlık olarak her mahalleye etkinlikler getirirdim. Böylece insanlar birbirleri ile vakit geçirmenin televizyona oranla ne kadar eğlenceli olduğunu görür. Veya içinde bulunduğum ülkedeki turistik yerlerde beş yıldızlı oteller açardım. Fakat bu otellerde normal otellerin aksine televizyon hatta hiçbir teknolojik cihaz bulundurmazdım. Bu otelleri bütün vatandaşların maddi durumunun yetmesi için normal otellere kıyasla daha ucuz fiyatlı yapardım. 

Bu yüzdeyi azaltmak için kamp vb. etkinlikler dışında da yapabileceğimiz şeyler var. Örneğin internette bununla ilgili kampanyalar başlatabiliriz. Bu kampanyalarda televizyonun zararlarından vb. bahsedebiliriz böylece insanlar bu konu hakkında daha bilinçlenmiş olur. Bununla birlikte insanlara televizyonun zararlarının sadece sağlıkla ilgili olmadığını anlatabiliriz. Zamanımızı çaldığını, bağımlılık yaptığını vb. anlatabiliriz bu kampanyalar sayesinde. Bu yüzdeyi azaltmak için yapacağım başka bir proje ise bakanlık olarak bu durumla ilgili sivil toplum kuruluşları kurardım bu sivil toplum kuruluşları sayesinde halkı daha çabuk ve daha kolay bilinçlendirmiş olurdum ve Bakan olduğumdan dolayı bol bol televizyonun karşısına çıkıp bu konu hakkında konuşmalar yapardım.

Sonuç olarak eğer bir ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı olsaydım çok fazla televizyon izleme alışkanlığı hem sağlığımıza hem de zamanımıza zarar verdiğinden ülkedeki vatandaşların televizyon izleme yüzdesini düşürmek için birsürü çalışma ve proje yapardım.

 

(Visited 112 times, 1 visits today)