Hayatı Başa Sarmak

Adım adım şekillendirdiğimiz hayatımızın her bölümünün ayrı bir değeri, önemi vardır. İnsan yaşadıkça büyür,geçmiş ile ilgili görsel sonucu"

öğrenir. Bazen hayat çok kötü şeyler yaşatır. Yaşamımızı sonlandırmak isteyecek kadar kötü. Peki geçmişimizi bir tuşla silmek hayatımızı sonlandırmakla aynı şey değil midir?

İnsan öğrenerek, deneyerek, yanılarak büyür ve bedenen büyümesi dursa bile zihni sürekli gelişmeye açıktır. Her yeni gün yeni deneyimler demektir. Bizi ayakta tutan da kazandığımız deneyimlerdir. O yüzden dedelerimiz ninelerimiz her şeyi en iyi bilenlerdir. Yıllarca birikmiş o bilgiler en sonunda bir çığ olmuştur onların zihinlerinde. O çığ sayesinde gelmişlerdir bugünlere. Kandırmak zordur onları, deneyimleri en güçlü silahlarıdır. 

Başımıza gelen talihsizlikler bizi onları unutmaya değil onları zamanla atlatmaya yöneltmelidir. İşte o zaman gelecekte çok daha güçlü bireyler oluruz. Bizi üzen, ağlatan belki de kendi canımıza kıyacak noktaya getiren olayları geçmişimizden istediğimiz kadar silsek de tekrar başımıza gelme ihtimali olduğunu unutmamamız lazım. Onları atlatmayı öğrenirsek her şey daha kolay olmaz mı?Tekrar başımıza geldiğinde savaşa hazır kendinden emin bir savaşçı gibi savaşır yeneriz o sorunu. Fakat silmemiz bizi durmadan başa alır.

Aynı zamanda okuduğumuz, öğrendiğimiz onca bilgiyi çöpe atmak yazarlara, bilim adamlarına, öğretmenlerimize, ailemize saygısızlık olmaz mı? Gelişemeyen, üretemeyen bireyler olarak olduğumuz yerde sayarız bir ömür.

Anlık durumlar bütün hayatımızı mahvedebilirken aynı zamanda hayatımızın en güzel günü diyebileceğimiz bir duruma da getirebilir. Jenga oynamaya benzetirim ben. Bir blok eklediğinde bütün kule yıkıladabilir, gelişedebilir. Ama yıkılsa bile o bloklar tekrar bir kule oluşturmak üzere hazır beklemektedir bizi. Her yeni gün bize az da olsa bişeyler katar.Geçmişimizden gelen o bloklar sayesinde varızdır aslında. O blokları tek bir tuşla yok edince geleceğimizi ne ile oluşturacağız? 

Geçmiş geleceğin yapı taşı gibidir. Dedikleri gibi geçmişi olmayanın geleceği de olmaz. Onca yaşanmışlık bir tuşla silinecek kadar basit olmamalıdır.

(Visited 96 times, 1 visits today)