Hayatı Dinlemek

Çok zor bir gün geçiriyorsunuz her yönüyle can sıkıcı ve sinir bozucu öyle bir gün düşünün ki haftalardır uğraştığınız dönem sonu ödeviniz kabul almamış ve otobüsü kaçırdığınız için eve yürüyorsunuz daha kötü olamaz diye düşünüp akşam gideceğiniz   bir tiyatro oyunu olduğu  için kendinizi motive ediyorsunuz ve biletleri kontrol etmek için cüzdanınıza uzanıyorsunuz elinizi çantanın içinde biraz gezdirdikten sonra cüzdanınızın ve tabii ki biletlerin de orada olmadığını fark  ediyorsunuz   ve o an o tarifsiz umutsuzluk ve can sıkıntısı başlıyor  .

    Bu anlattıklarımdan durumun ne kadar kötü olduğunu anladığınızı umarak asıl söyleme istediğim şeye geçiyorum . Bu kötü günün  ardından olmasını isteyeceğiniz şey günün geri kalanını rahat ve çabuk geçmesi olur genellikle benim  için bu tarz günlerin çözümü benim için sevdiğim şarkıyı  dinleyip o an aklımda olan kötü düşüncelerin ve hislerin gitmesini beklemek . Hani bir söz vardır müzik ruhun gıdasıdır diye bu söz galiba hayatımda duyduğum en doğru sözlerden biri neden mi? dostlarım bu müzik denen şey moraliniz yerinde değilse yerine getirebilen sizi nasıl hissetmek isterseniz o hisse sokabilen sihirli bir değnek gibi. Bana göre bu sihirli değnek olan müzik bazılarına göre hayat, aşk , tutku bunların yanı sıra bazı insanlara kalırsa müzik olmasa bile olur ama Nietzsche’nin günlük hayatta en çok kullanılan sözü olan ”Müziksiz hayat hatadır.” bu tarz insanların ne kadar önemli ve güzel bir şeyi kaçırdığını ortaya koyuyor. Müzik bir çok sanatçı köken ve kişi tarafından farklı yorumlansa ve kabul edilse  de  işin özünde bizleri soğuk günlerde bizleri ısıtan ,mutsuz olduğumuzda yüzümüze kocaman bir gülümsem yerleştiren şeydir.                        

     Müzik zor zamanlarımızın sıkıntılarımızın geçmesinde bizlere özellikle ruhumuza yardım edendir. Müzik bence hayatı hayat yapan kavramdır, hayattan zevk almamızı ve hayatı cidden yaşamamızı sağlar . Bu hayata bir kez geliyoruz ve bu gelişi en iyi en eğlenceli ve en zevkli şekilde yaşamak için bunları  sağlayabilecek etmenlerin olabildiğince çok olduğu en iyi hayatı yaşamalıyız bunun için içinde  en önemli etmenlerden biri olan müzikle dolu bir hayat yaşamaya çalışmalıyız. Uzun lafın kısası dostlarım müzikler, enstrümanlar, şarkılar hatta sanatçılar yaşayabilmemiz için tıpkı su yemek ve barınak gibi ihtiyacıdır ve  müziksiz hayat bunlardan hiçbiri olmadan yaşamak gibi çok büyük bir hatadır çünkü sorunlarınızdan oynat tuşuna ya da piyano  basarak kurtulmanızı engeller.

(Visited 36 times, 1 visits today)