Hayatı Hayat Yapan Zorluklarıdır

Güç, farklılık ve her şeyle baş edebilme gücü…tanıdık geldi mi? Süper kahramanlar. Her çocuğun bir zamanlar rol modeli, şimdi ise hatırlayıp tekrardan imrendiği kahramanlar. Hepsi özel, toplum normallerinden uzak, insan üstü yeteneklere sahip. Özenmemek elde değil…

Zamanı geri alma, uçma, görünmez olma, insanların zihnini okuma ve çok daha fazlasına sahip olan bu rol modeller, belki bir zamanlar çoğumuzu bizim de bu güçlerden birine sahip olduğumuza inandırmıştır. Bu fikir bile günlük hayata eğlence katmış, bizi o çizgi filmlerden birinin kahramanı gibi hissettirmiştir. Ancak büyüdükçe ve hayatın gerçekleriyle karşılaştıkça o zamanları hatırlayıp gülmemize ve bize büyümenin aslında ne kadar zor olduğunu göstermiştir.

Çizgi filmlerde kahramanlar çoğu zaman zor bir görev ile baş ederler. Onun üstesinden gelmeli ve halkı korumalılardır. Sizce de bu kısmen erişkinlerin de baş ettiği bir duruma benzemiyor mu? Çizgi filmler çoğu zaman mutlu sonla bitse de, gerçek hayatta işler her zaman o şekilde sonuçlanmıyor. Çoğu zaman çok büyük hatalar ve pişmanlıklarla bitebiliyor. Aslında bu da çocukken izlediğimiz bu filmlerin aslında ne kadar aldatıcı ve gerçek dışı olduğunu gözler önüne seriyor.

Peki çizgi filmler kötü sonla bitseydi? Bu çocukları hayata hazırlayacak olsa da, onların yaşam heyecanını ellerinden alacaktı. Şimdi eskiyi düşününce aslında çocukken ne kadar umut ve heyecan dolu olduğumuzu hatırlarsınız. Eğer bu heyecan elimizden alınsaydı, belki çok daha karamsar hayatlar sürecektik.

Günlük hayatta özel güçlere sahip olduğunuzu hayal edin. Her şey ne kadar kolay olurdu değil mi? Çaba gerekmez, işler kolaylıkla hallolurdu. Ama bu hayatı çok monoton ve sıkıcı yapmaz mıydı? Yaptığımız çoğu işi bir hedef ve hayal uğuruna yapıyoruz. Bu yolda bizi bazı zorluklar karşılıyor. İşin güzel yani. bu zorluklara göğüs gererek, başardıklarımızın gururuyla istediğimizi elde etmek değil midir?

Bana bir güce sahip olma hakkı verilseydi, galiba bir zaman makinesine sahip olmayı seçerdim. Antik çağlar ve medeniyetler, çok ilgimi çekiyor. O zamanlarda yaşamayı tecrübe etmeyi, aynı zamanda şimdiki yaşamımdan da kopmamayı isterdim. Tarihi olayları gözlemler, günümüze dönüp daha nesnel kaynaklar oluştururdum. Yaşadığım olayları bir kitap serisi haline getirirdim. Ve hayal edemediğim çok daha fazlası…

Günlük hayatla başa çıkmak bazen zor olsa bile, bence hayatı hayat yapan zorlukları ve bunlarla baş etmeyi bilmektir. Yaşadığımız hayatlar ve zorluklar her birimizin farklı hayat hikayeleri, zayıflıkları, güçlülükleri ve hedefleri olmasının sebebidir. Her yeni sabaha uyanırken, gelecek hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz günün hayalini kurarak ve bu yolda çabalayarak kendi hayatımızın süper kahramanı olabiliriz.

“Hayatın nimetlerinin değerini bize öğreten ancak hayatın zahmetleridir.”

Wolfgang Van Goethe

“İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı karşılaştığı zorluklar kuvvetlendirir.”

Herbert N. Casson

(Visited 15 times, 1 visits today)