Hayatı Herşeye Bedel…

Öncelikle merhaba! Bugün size bahsedeceğim kişinin adı Freddie Mercury. Kendisi Queen grubunun solisti. Maalesef vefat etti… Ama konser sesine bile bakınca bir anlam hissediyoruz… Hatta uzun süredir seanslar olan bir sineması var. Girenleri hep etkilemiştir.  O film hâlâ seanslarda..  Hala kaçırmam olabilirsin. Mesela babam bu filme 2 defa gitti. Zamanı olsa bir daha gidecek. Filmin adı Queen’in bir şarkısı olan ‘Bohemian Rhapsody’ dir…Fililmimiz de bu…

Oyuncusu başrol olarak yani Freddie Mercury’ı canlandıran kişi Rami Malek’tir… Herkese,  biraz da hayatından bahsedeyim:

Gerçek adı, Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury  5 Eylül 1946, Zanzibar’da doğdu.

Mercury, Hindistan Bombay’daki St. Peter yatılı okuluna gönderildi. Bu okulda piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics’e katıldı. Çocukluğunun büyük kısmını Hindistan’da büyük annesi ve teyzesi ile geçirdi. Zanzibar’a dönmeden önce St. Mary’s Lisesi’nde eğitimini tamamladı. Zanzibar’daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşında iken ailesi ile birlikte Birleşik Krallık’a taşındılar. Ealing Art College’da Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı. Araştırırsanız bulabileceğiniz, Queen yazınca çıkabilen bir simgesi var bu grubun… Mercury, tasarımda nasıl ki diploma almış,  işte grup kurulunca da üyelerin burçlarının çizip grup simgesi elde etmiş.  Yani bu pek anlaşılmayan grup simgesi burçlardan ibaretmiş.

Mary adında sevgilisi vardı. Onu o kadar çok severdi ki onun sevgisini gösterebilecek en iyi şarkı da Mary için “LOVE OF MY LİFE” şarkısını yazmıştır. Queen’in ilk albümünün bir şarkısı da, bu kafar güzel olan “KİLLER QUEEN” olup da en hoşuma giden şarkılardan olmayı başarmıştır.

Freddie Mercury, geniş kitlelerce rock müziğin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edildi. Freddie Mercury’nin normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerkenki sesi tenor idi. Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktav idi (falsetto dahil). Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumladı. Ancak,maalesef ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olması nedeniyle  pek çok konserinde yüksek notaları düşürdüğü gözlemlendi.

Freddie Mercury, Queen’in “Greatest Hits”albümündeki 17 şarkının 10’unu yazdı. Bunlar arasında: “Killer Queen”, “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions” ve “Don’t Stop Me Now” gibi popüler şarkılar var. 1980’lerde Queen topluluğunun dört üyesi de şarkı yazarı olmasına rağmen Mercury’ninşarkılarında dikkati çeken en büyük özellik, rock, heavy metal ve disco gibi farklı tarzları harmanlayabilmesiydi. Bazı şarkılarının yapısı diğerlerine göre çok daha kompleks, bazılarınınki ise oldukça basitti.

Queen ile yaptıkları çalışmalara ilaveten Mercury “Mr. Bad Guy” (1985) ve “Barcelona” (1988) adlı  iki de solo albüm çıkardı. Solo dediğim şey, bilmeyenler için söyleyeyim, bir kişinin tek başına çıkardığı albüm , tek başına yaptığı bir sanattır.

ACI HABER

Mercury’ye 1987 ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. Oysa o yıl yayımlanan bir röportajında Mercury, test sonuçlarının negatif çıktığını söylemiş ve AIDS olduğunu inkar etmişti. İngiliz basını, bu inkarlara rağmen Mercury’nin sağlığı ile ilgili olarak yayılan dedikoduların peşini bırakmadı Yaşamının son yıllarında, “These Are the Days of Our Lives” filmindeki sıska görünüşü de bu dedikoduların yayılmasını körüklüyor ve ciddi bir rahatsızlığı olduğunu belli ediyordu.

Mercury; HIV testlerinin pozitif çıktığını itiraf ettikten 24 saat sonra; 22 Kasım 1991’de hayatını kaybetti.

Büyük hayranlarına geriye sadece evindeki birikmiş acı bir soğuk ve çiçekler kaldı…

Eylül EROL

4/A

HOŞÇAKALIN…

(Visited 67 times, 1 visits today)