HAYATI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Herkese bomba bir haberim var.

Apple çok büyük bir güncelleme yaptı. Bu güncelleme hayatı çok kolaylaştıracak. Öncelikle Apple’ın piyasaya sürdüğü yeni robotu almamız gerekecek. Bu biraz pahalı olacak ama sonrasını bir dinleyin. Bir de küçük bir detay, robot istediğiniz şekilde olabiliyor. Örneğin bir köpek, bir kedi ya da insan şeklinde bir robot alabilirsiniz. Tercih sizin.

Robotu aldıktan sonra yapacağınız şey çok kolay: Apple’ın “My Robot” uygulamasını indirmek. Zaten robota para verdiğiniz için, uygulama için Apple herhangi bir ek ücret istemiyor. Uygulamayı indirdikten sonra Iphone ya da Ipad’iniz ile robotunu eşleştiriyorsunuz. Sonra robotunuza bir isim koyuyorsunuz ve işte robotunuz kullanıma hazır. Ben robotuma “Shadow” ismini koydum ve bir köpek robot aldım.

Şimdi size biraz robotun yapabildiklerinden bahsedeyim:

Robot size ev işlerinde yardım ediyor. Örneğin yerleri silmek, yemek yapmak gibi konularda yardımcı olabiliyor. Robot hayvan olduğu zaman nasıl yemek yapacak diye düşünüyorsanız, robot ayağa kalkabiliyor ve boyu uzayıp kısalabiliyor. Nereyi, ne zaman temizleyeceğini ya da ne zaman ne yemek yapması gerektiğini uygulama üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Robot aynı zamanda yalnızlığa da çare oluyor. Robotun yapay bir kalbi ve beyni var. Bu sayede özellikle yalnız yaşayan yaşlı insanlara yardım ediyor ve onlara işlerinde yardımcı olurken, yalnızlıklarına da çözüm oluyor.  Örneğin sohbet edebiliyor. Sizin kaç yaşında olduğunuz önemli değil, her yaştan insanın ihtiyacına yardımcı olabiliyor.

Robotun ne zaman uyuyup uyanacağını da siz uygulama üzerinden karar veriyorsunuz.

Robotun şarjı azalınca telefonunuza uygulama üzerinden mesaj geliyor ve kendisi şarj yerine gidip bataryasını dolduruyor.

Robot evin dışında da kullanılabiliyor, küçültüp çantanızda gittiğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Evin dışındayken de uygulama üzerinden nerede olduğunu haritada takip edebiliyorsunuz. İstediğiniz yere çağırıp ya da gönderebiliyorsunuz. Robot su geçirmez olduğu için isterseniz deniz kenarına bile götürebilirsiniz. Hatta birlikte yüzebilirsiniz de; ne kadar yüzeceğine de yine uygulamadan karar verebiliyorsunuz.

O kadar dayanıklı yapılmış ki, düştüğü zaman da kırılmıyor.

Belki de bir sonraki sürümünde robot artık araba kullanmaya başlayacak ve bizlere çok daha yardımcı olarak karşımıza çıkacak.

(Visited 14 times, 1 visits today)