Hayatımdaki Çizgiler

Sevgili ailem, 

Biliyorum bu zamana kadar hep benim yanımda oldunuzbana destek çıktınız hatta benim geleceğimi benden habersiz seçtiniz. Size her ne kadar kızmak istesem de bunların hepsini benim için yaptığınızı biliyorum 

Evet artık doktor olmaya bir adım daha yaklaştım ancak hayalimden de yüz adım uzaklaştımSanırım bunun sizin için pek de önemi yok. Doktor olmamı o kadar çok istiyorsunuz ki benim gönlümden geçenin ne olduğunu duymuyorsunuzŞimdi Koç Üniversitesi’nde tıp okumalıyım ve hayatımın kalanını istemediğim bir yerde istemediğim işi yaparak geçirmeliyim. Kim bilir belki de milyonlar kazanacağım ama hayatımdan zevk almadığım sürece ne yazar…  

Bugün benim için de büyük bir gün aslındaAmerika’da olan bir üniversiteden güzel sanatlar bölümüne kabul edildim! Bunun ne kadar güzel bir haber olduğunu tahmin edemezsinizzaten tahmin etmek istemediğinizi düşünüyorumAma artık anlamanızı istiyorum: Ben kalemi reçete yazmak için değilhayalimi gerçekleştirmek içinçizim yapmak için kullanmak istiyorum 

Uzun süredir sizin gerçekleştiremediğiniz hayallerin kuklasıydım ve artık kendi hayatımın başrolü olmamın zamanı geldi, iplerimi bırakmanızın zamanı geldi. 

Hatırlıyor musunuz bilmem ama size yılbaşı hediyesi olarak çizimlerimi verirdim küçükken. Siz de her zaman duvarlara asardınız yaptığım karalamaları. Şimdi ise bana bunun gerçekleşemeyecek bir heves olduğunu söylüyorsunuz. Peki o zaman beni neden küçükken hep ailemizin ressamı diye çağırdınız! 

Şu anda gerçekle yüzleşmem gerektiğinin farkındayım, çoğu sanatçının sokaklarda süründüğünün bir baltaya sap olmadığının(!) farkındayım ama bu hayat benim hayatım değil mi? Batacaksam ben batarım, çıkacaksam ben çıkarım. Neden şu an zengin olan insanlar mutluluğun önemini vurguluyor? Çünkü emin olun para bir süre sonra değerini yitiriyor, ucuz bir kâğıt parçasına dönüşüyor. 

Bu zamana kadar geleceğimi siz seçtiniz ama sıra bende ve ben Amerika’ya gidip başkalarının hayatını değil kendi hayatımı kurtarmak istiyorum. Kim bilir belki eserlerim değer kazanır ve zengin olurum, belki de dünyanın ger kalanının bilmediği bir sanatçı olurum. Bu hayattaki amacım para, ün, şöhret değil; bunu anlamış olmanız lazım. Ben hayatımı mutlu ve zevk alarak geçirmek istiyorum. Işin komik yanı bunu sizin de istemeniz gerekiyor. 

Şimdi bir ilk yapacağım ve sizden tüm işlerin kazandığı miktarı, gereken ücretleri unutmanızı isteyeceğim. Geleceğimi bana bırakmanızı isteyeceğim ve Amerika’da olsa bile hayalimi gerçekleştirmemi desteklemenizi isteyeceğim. Çünkü ben elektrokardiyografideki çizgileri değil defterimin bir köşesindeki manzara çiziminin çizgilerini takip edeceğim. 

 

(Visited 2.113 times, 1 visits today)