Hayatımdaki Öncelikler

Bu yazımda benim hayatımdaki önceliklerden bahsedeceğim. Herkeste olduğu gibi insanlar hayatlarını yaşarken çevrelerindeki insanlarda belirli özellikler arar veya yaşamlarını güzelleştirebileceklerini düşündükleri belirli önceliklere yer verirler. Benim önceliklerimde ise aile, ihtiyaçlar, arkadaşlık, hedefler, sorumluluklar, sağlık var.

Aile bir toplumun yapıtaşıdır. Öncelikle geleceğimizde bizim için çok önemli olan kişiliğimizin oluşmasında büyük rol oynadığını düşünüyorum. Başta anne babamız olmak üzere ailemizdeki kişilerden her konuda çok fazla etkileniriz. Belli bir yaşa geldiğimizde ailemizden ayrılırız. Fakat her zaman aramızda bir bağ vardır. Ailemiz bize her zaman güç verir. Zor anlarımızda yanımızda olan ailemiz, iyi anlarımızı bizimle paylaşan ailemizdir. Düşündüğümüzde de doğduğumuzdan beri yanımızdan ayrılmayan onlardır. Bu yüzden hayatımdaki en büyük önceliklerden biri budur.

Hepimizin, bireysel, zihinsel, duygusal, fiziksel, sosyal ihtiyaçları vardır. İhtiyaçlarımı fark etmek ve bunları karşılayabilmek benim için önemli bir beceri. İhtiyaçlarımı karşılayamadan herhangi bir bakımdan sağlıklı bir yaşam süremem. Fiziksel olarak örnek verebileceğim yemek ihtiyacımı karşılayamazsam vücudum zayıf düşer. Zihinsel olan ihtiyaçlarda ise sağlıklı ve doğru bir iletişime ihtiyacım var. Bunun ise sağlığımla ilişkisi var. Yukarıda da saydığım gibi sağlığım da hayatımda öncelik verdiğim kavramlardan biri. Bunu sağlanması için gerekli olan şeylerden biri de ihtiyaçlarım.

   Kişinin hayatında doğru bir arkadaş yapabilmesi veya bulabilmesi hayatında yapabileceği en güzel ve en yararlı şeydir. Arkadaştan öte olan dostluk zor zamanlarda her zaman yanında olan, her zaman seni dinleyendir ve birinin hayatında böyle bir kişiye yer vermesi onu belki de stresli geçen hayatından uzaklaştırır ve rahatlatır. Ben hayatımda arkadaşlık kavramına çok değer veririm. Arkadaşlarımı ön planda tutmaya çalışır onları dinlerim. Bu hem bana belli bir sürede olsa kendi sorunumu unutturur hem de benim problemimi de onlarla paylaşmama yardımcı olur. Arkadaşlarımla iyi vakit geçirmeye ve onlarla konuşmaya özen gösteririm. Evde kalıp saatlerce boş zaman geçirip telefonunla oynamak yerine sevdiğin bir arkadaşınla yarım saat dışarı konuşmak bana çok iyi gelir. Bu yüzden hayatımda en fazla önem verdiklerimden biri de arkadaşlarımdır. Hayatımı daha güzel yaşamamı sağlarlar.

Hedeflerim, benim başarılı olmamı sağlayan şeylerdir.  Hayatımda kendime hedefler belirlemek beni motive eder. Hedeflerimi belirler ve bunlar gerçekleşene kadar bunlar üzerinde çalışırım. Bununla birlikte hayatımın önemli bir parçası olan hedeflerimi yerine getirebilmek için bazı sorumluluklar almalıyım. Burada ise hayatımda sorumlulukların da önemli olduğunu söylemeliyim. Sorumluluklarım beni hayata hazırlar ve öğretir.

Hayatımdaki öncelikler kısaca bunlardı. Bu kavramlar sayesinde başarılı ve mutlu bir hayatım olabileceğine inanıyorum.

 

(Visited 249 times, 1 visits today)