Hayatımı Değişitiren Kitap

Öncelikle merhaba ben Eren.Hayatımda en çok zevk aldığım şeylerden biri macera romanları okumaktır.Çok sayıda kitap okudum ama hiçbiri beni birazdan siz anlatacağım kitap kadar etkilemedi.Bu kitap serisine kitap denilir mi bilemiyorum yazar adeta kendine yeni bir dünya yaratmış galiba bu yüzden bu kitaptan bu kadar etkilendim. Peki bu kitabın konusu nedir?Bu sorudan önce size kitabın adını söylemem daha doğru olur değil mi.Kitabın adı “Gölgelerin Efendisi” isminin biraz çocukça geldiğinin farkındayım ama kitap hiç de çocukça değil.Bence buna çevirme hatası diyebiliriz çünkü gerçek adı “Rangers Apprentice” her neyse artık konumuza geçelim.

Kitap “Araluen” adlı bir krallıkta geçiyor.Tabi normal olarak Araluen”in iç ve dış düşmanları var. Ana karakterlerimizi söyle kısaca anlatıyım .İlk karakterimiz Halt adında bir orman muhafızı -Orman Muhafızları bilinen dünyada yoktur onları iz sürücü ve savaş lordunun birleşimi olarak görebiliriz,ve rütbeleri çok yüksektir .Kulağa ne kadar garip geliyor değil mi?İz sürücü birinin rütbelerinin prenseslerden bile üstün olduğu.-ve işinde oldukça iyi , hatta en iyisi bile diyebiliriz.İkinci karakterimiz ise Will adında bir orman muhafızı çırağı(Halt’ın çırağı) kendisi ileride ustasından bile iyi olacak Alyss adında bir kıza aşık olmuş durumda.Diğer bir kahramanımız ise Alyss kendisi bir diplomat ve o da Will ‘den hoşlanıyor.Diğer kahramanımız ise Horance kraliyetin en iyi şövalyesi,İleride Prenses Casandra ile evlenip kral olacak. Son karakterimiz  ise Prenses Casandra namı değer Evanlyn .Prenses olmasına bakmayın kendisi savaşçı ruhlu bir kızdır.Daha çok kahraman var ama sizi sıkmadan konuya geçmek istiyorum.Bu kitabın neresini değiştirmek isterdim.

 

10. kitabın sonunda Will ile Alyss evlenmeye karar veriyorlar.11. kitapta da bunu başarıyorlar.Sıkıntı bunun neresinde diyeceksiniz ,biraz daha bekleyin.11 kitabı okuduktan sonra karakterlere adeta bağlanıyorsunuz.Ben 10 ,11 ve 12. kitabı aynı gün içinde okudum.12. kitaba geçip ilk yirmi sayfasını okuyunca öylece kaldım. Bir gün Alyss ve Will’in kaldığı handa yangın çıkıyor ve Alyss kurtulduktan sonra içerideki bebeği görüyor onuda kurtarmak için içeri giriyor bebek kurtuluyor ama Alyss oradan sağ çıkamıyor.Ne saçma bir son değil mi?Ondan sonra Will’in içindeki tüm neşesi gidiyor.Bu sonu hatırladıkça hala içime bir şey olur. Yazara hala bu konu yüzünden kızgınım.Peki ne olabilirdi eğer yangın olmak zorunda ise Alyss yerine muhafızlar girebilirdi yada Alyss yerine Will girebilirdi.Çünkü Will çok daha çevik ve hızlı.Bunu söylediklerimin saçma  olduğunu biliyorum ama yangın çıkması gerekli miydi?

Evet en sevdiğim kitabın böyle acıklı bitmesi beni çok üzdü ,elimde olsa o sonu değiştirirdim.Ama yinede bu kitap hayatımda okuduğum en iyi kitaptı şiddetle tavsiye ederim.

(Visited 315 times, 1 visits today)