Hayatımızdaki Umut

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü umuttur içinizdeki küçük çocuğu yaşatan. Küçük bir şekerle bile mutlu olmamızı sağlayan şeydir umut. Bizi mutlu eden şey şeker değildir sadece hatta aksine, bizi mutlu eden şey hayatta beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkan şekerdir, yani bize hayatta beklenmeyen güzel şeylerin de olabileceğini gösteren şekerdir. Basit bir şekere çok derin anlamlar yükleyebilir, belki bizi başarıya götürecek şeyin anahtarı olmasını sağlayabiliriz.

 

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü umuttur içinizdeki hevesi canlı tutan ve mutlu bir gelecek için çabalamanızı sağlayan. Hayatımızın ne kadar kötü gittiğini bilsek de geleceğin değişebileceğine inanmamızı sağlayan şeydir umut. Belki yarın sabah uyandığımda işimde veyahut hayatımda bir şeyler iyi yönde değişir diye beklememizi sağlayan şey bu umut denen meret.

 

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü bir işi kaç kere berbat etmiş olursak olalım en baştan başlamamız için bize güç veren şeydir umut. Belki bir yardım eli uzanır ya da işimi kolaylaştıracak bir yol açılır önüme diye düşündürür size, siz ise bazen bu umudun peşinden gider ve sonucunda sevinirsiniz bazen ise bu umutların peşinden koşarak yıllarınızı kaybedersiniz.

 

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü umut sayesinde her gün işe, okula veya her nereye gidiyorsak gitmek için güç buluruz kendimizde. Belki geleceğinin daha güzel olması için belki de gidip bir kişiyi görmek için gidersin, böyle basit şeylere umut bağlar olmadığı zaman ise üzülür insanoğlu. Oysaki bu kadar basit değildir bir şeye umut bağlamak, her denediğiniz şeyin sizin istediğiniz gibi bitmesi ancak sürreal kitaplarda olur. Eğer bir şeyin olmasını çok istiyorsanız, denemelerinizin ya da  eylemlerinizin hüsranla sonuçlanmasına da hazır olmalısınız.

 

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü umut olmayan bir dünya içinde eğer cümleleri bulunmayan bir dünya demektir. Sizin en basit bir hayali kurarken bile “Eğer bu gerçekleşirse…” ya da “Gelecekte…” demenizi sağlayan şeydir umut. Bir icat ilk akla geldiğinde “Ya böyle bir şey mümkünse…” dedirten şeydir umut. Tabii bazen bu hayallerimizin bize pahalıya patlayacağını unutmamamız gerekir, mesela bir telefon kazandığınızı ve tek gereken şeyin gizli numaraya kredi kartı bilgilerinizi atmak olduğunu duyduğunuzda boş hayallere dalmak sizi o hayal dünyasından büyük bir şokla çıkarabilir.

 

Umut etmekten vazgeçmeyin çünkü en zor zamanlarımızda bile hayatta kalma mücadelemizi devam ettirmemize sebep olan şeydir umut. Her şeyini kaybetmiş bir insan pes eder ve çekilir bu mücadelen ilk safhadan. Ancak umudunu kaybetmemiş bir kişi her şeyini kaybetmiş olamaz değil mi? Hala kaybedecek bir şeyinin olması sayesinde hayata tırnaklarıyla tutunur ve aynı tırnaklarla kazıya kazıya alır hayattan istediğini. Fakat maalesef ki umudunu kaybetmiş birinin her şeyini kaybetmesi de bir o kadar kolaydır. Hayal kuramadıktan sonra malın mülkün ne önemi olabilir ki?

 

 

 

 

 

 

(Visited 4 times, 1 visits today)