Hayatımızdan Çalınan Saatler

Günümüz teknolojisi artık çok yakınımızda: evimizde, salonumuzda, yatak odamızda. Onlar hayatımızın her anında bu kadar etkiliyken içinde bulunan programları, dizileri, filmleri görmezden gelmek mümkün değil. Bilerek, isteyerek izlememiş olan biri bile artık televizyon dünyasında olan bitene hakim. O kadar izleniyorlar ki televizyon ekranlarını aşıp cebimizdeki telefonlarda bulunan sosyal ağlara geliyorlar, günde konusu oluyorlar. Bu ekranlardan hayatımıza giren programlar ne yazık ki bize hiçbir şey katmayan aksine düşünmemize, kafa yormamıza engel olan şeyler. Vasıfsız yüzlerce insan beynimizde yer ediyor. Bize hiçbir şey katmayacak sahneler hayatımızdan saniyeler, dakikalar, saatler çalıyor. Peki, ne bu programların amacı? Neden bu kadar izleniyorlar?

Bu günlerde ekranlarda sıkça rastladığımız bir format bir grup insanın toplanıp aynı ortamda yaşayıp yarışması. Tabii bu tanımladığımız kadar sessiz sakin geçmiyor. Bu tarz programlarda kavga, gürültü eksik olmuyor. Bunun asıl sebebinin izlenme sayısı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu tarz programları takip eden insanlar genellikle hayatlarını sıkıcı buluyorlar. Televizyondaki tartışmalar onlara biraz da olsa heyecan katıyor. Yapımcılar ve senaristler de izlenme sayısının programdaki gerginlik seviyesi ile doğru orantılı olduğunu fark ettikleri günden beri bağırış çağırışlar televizyonlarımızdan, salonlarımızdan eksik olmuyor. Baktığımızda herhangi bir münazara programı bu tarz yarışmalardan daha az izlenme sayısına ulaşıyor. Sadece izlenme sayısı ve şöhret uğruna hazır bir senaryo üzerine oynayan bu kişilerin bulunduğu programları izleyen bu insanlar hayatlarını dolu dolu yaşamıyorlar. Yeni arayışlar içinde değiller. Kim ne derse ona inanıyorlar. Aldıkları bir bilgiyi düşünüp üzerine yorum yapmıyorlar. Televizyon başına geçip kumandayı ellerine aldıklarında da ilk tercihlerinin bu programlar olmasının sebebi de bu. O ekran onları sıkıcı hayatlarından çıkarıp düşünmelerine gerek olmayan entrika ve kavgadan oluşan başka bir dünyaya dönüştürüyor. Bu Yarışmalara katılanlar ise yetenekleriyle bir yere gelememiş insanlar oluyor genellikle. Şu an ekranlarda gördüğümüz birçok sima tanıdık. Çünkü diğer yarışmalardan deneye deneye gelmişler buralara. İnsanlar onları fark edip onlar haklarında konuşuncaya kadar televizyonlarda duruyorlar. Onlar için önemli olan isimlerinin duyulması. Hangi konu hakkında olduğu mühim değil. Hayatlarındaki amaçları başarılarıyla geldikleri yerler değil. İnsanlar onar hakkında iyi ya da kötü yorum yapsın yeter. Yeter ki tanınsınlar.

Sonuç olarak bu programlar hayatımızın her yanındalar. Onlardan hiçbir şekilde kaçamıyoruz. Kavga, dövüş arttıkça izlenmeler artıyor ve bu da onları hayatımıza daha fazla sokuyor. Belirli bir süre sonra düşünme yeteneğimizi elimizden alıp sorgulamayan insanlar yaratmış oluyorlar. Sadece şöhret uğruna buralara katılan yarışmacılar da çok eleştiriliyor ama belirli bir süre sonra onları sosyal medyada en çok izlenen videolar arasında bulabiliyoruz. Halkı genel olarak bilinçlendirip daha yararlı programlar yapmalıyız. Televizyonları vakit emen araçlardan çıkarıp birer bilgi kaynağı haline getirebiliriz.

(Visited 61 times, 1 visits today)