Hayatımızı Çalışmak Üzerine Kurmak

Bulunduğumuz dönemi ve durumu göz önüne aldığımızda dersten kalan zamanımızı yeteneklerimizi geliştirerek mi yoksa daha çok test çözerek mi geliştirmeliyiz?

Her ikisini savunanlar olsa da ben bu şartlar altında daha çok ders çalışmamız gerektiğini savunuyorum. İçinde bulunduğum durumda başarılı olan insanların geneli hayatlarında deli gibi çalışarak ve kalan hayatını geri planda tutanlar oluyor. Sonuçta çoğu üniversite sizin hangi yetenekleriniz olduğu gibi şeyleri ders notlarınızdan daha çok önemsemiyor. Önemli olan tek şey, ne yazık ki, kaç net yaptığımız.

Boş zamanlarımızı başka aktivitelerle doldurmamız gerektiği konusuna karşı değilim. İlgilendiğimiz alanlar olmalı tabii ki. Hatta onlar için de çalışmalı ve bunu seve seve yapmalıyız. Sonuçta biz sadece dersten ibaret değiliz. Ama bunlar bir adım geride durmalı bizim için. Keşke daha farklı bir dönemde veya şartlar altında olsaydık ve tek amacımız üniversite sınavını kazanıp iyi maaş almak olmasaydı.

Geçmişe baktığımızda birçok insan müzik ile, spor ile uğraşmak istemiş ama maalesef ki bu hayalleri bir balon gibi patlamıştır. Aynı küçükken bize ne olacaksın dediklerinde verdiğimiz cevap eğer bunlardan biriyse bize o mesleği yapmamamız gerektiğini ve hatta onun yerine doktor, mühendis, avukat olmamızı söylemeleri gibi. Toplumda bunlardan biriysek başarılı olabilir ve iyi bir yere sahip olabiliriz. Yeteneklerimize ve ilgi alanlarımıza göre değil. Dünya’nın birçok yerinde de bu böyle.

Eğer hayatımızda ilgi alanlarımıza da yönelmek istiyorsak o zaman zamanımızı çok iyi yönetiyor olabilmemiz gerekir ki oldukça zor bir şeydir. Özellikle ben ve okulumdaki kişiler her şeye zaman yetiştiremediğimiz için şikayetçiyiz. Çünkü bunun için de kendinizi çok iyi biliyor olmalı, bomboş zamanları hayatınızdan çıkarmalı ve nelere gücünüzün yeteceğini bilmeniz gerek.

Bahsettiğim kişinin kendini soyutlaması, arkadaşları ve hatta ailesi ile arasına duvar koyması da değil.  Böyle durumda zaten kişi kendi olmaktan çıkıp sistemin oluşturduğu bir birey olur. Amaç hayatta sadece ders çalışmak değil. Mutlu, başarılı, saygı gören bireyler olabilmek için derslerimizi bazı konularda daha önde tutabilmek.

Aslında anlatmak istediğim ortalama notların ve diğer yöneldiğimiz yeteneklerin bizi belirli bir noktaya getiremeyecek olması. Bizi bu noktaya getirecek olan ne kadar başarılı olduğumuzdur.

(Visited 29 times, 1 visits today)